Германският канцлер Олаф Шолц и френският президент Еманюел Макрон обещаха да застанат на страната на Израел след масираното нападение на "Хамас" през уикенда, докато конфликтът засенчи ключови преговори в Хамбург, предаде АФП.
Двудневната среща, на която се събират и министри в рамките на германско-френския формат на правителствени консултации, трябваше да се съсредоточи върху цифровите иновации, включително изкуствения интелект.
Още: Зеленски: В интерес на Русия е да разпали война в Близкия изток (ВИДЕО)
Дълго планираното събитие обаче даде възможност на Шолц и Макрон да се съберат и да координират отговора, след като "Хамас" предприе огромното си нападение в събота.
След като обиколи завод на Airbus, Шолц заяви, че "Германия и Франция стоят твърдо на страната на Израел. "Терорът няма да победи, омразата няма да възтържествува."
Макрон повтори коментарите му, заявявайки, че Париж и Берлин са на страната на Израел "в този трагичен момент. "Борбата срещу тероризма е обща кауза. Съединените щати, Великобритания, Франция и Германия са единни", заяви Шолц. Това "не трябва да се допуска да се превърне в пожар в региона... никой не трябва да подклажда допълнително терора в тази ситуация", каза той.
Още: Войната в Израел: Нетаняху се закани да унищожи Хамас (ВИДЕО)
Малко преди пристигането на Макрон властите на летището в Хамбург спряха въздушния трафик след заплаха срещу ирански полет, но 90 минути по-късно той беше възобновен. При пристигането си в Хамбург френският лидер заяви, че "дори повече, отколкото в миналото", Германия и Франция трябва да бъдат "движеща сила за решения" за Европа.
През последните месеци изглежда, че се появяват все по-големи търкания по отношение на визията на двете държави за това как да се справят с ценовия шок в енергетиката, предизвикан от войната в Украйна, ядрената енергетика, както и европейското превъоръжаване.
Още: Байдън: Американски граждани вероятно са задържани от Хамас
Джейкъб Рос, политически анализатор в Центъра за бъдещето на Европа "Алфред фон Оппенхайм", заяви, че темите в Хамбург могат да варират от енергийната сигурност до отбраната и имиграцията. "Все повече въпроси са на масата и чакат отговори", каза Рос.
Мари Крпата от Френския институт за международни отношения заяви, че "става въпрос за придаване на форма на понятията за икономическа сигурност". За европейските гиганти е важно да "създадат съюз в областта на изкуствения интелект", тъй като континентът се стреми да се освободи от рисковете, свързани с Китай, добави тя, цитирана от БГНЕС.
Още: "Тероризмът няма да победи": Сунак обеща подкрепа на Нетаняху
ЕС се стреми да намали зависимостта си от Китай, след като беше ужилен от зависимостта от руската енергия на фона на войната на Москва в Украйна.