Фактическият посланик на Тайван в Лондон получи "специална покана" да се подпише в книгата за съболезнования на британската кралица Елизабет, съобщиха от външното министерство на Острова. Те добавиха, че той е бил третиран по същия начин, както другите високопоставени лица.
Великобритания, както и повечето страни, няма дипломатически отношения с Тайван, въпреки че имат тесни неофициални такива. Демократично управляваният Тайван до голяма степен е изключен от повечето международни събития и органи поради възраженията на Пекин.
В изявление на Министерството на външните работи на Тайван се съобщи, че неговият представител в Лондон Кели Сие е бил "специално поканен" от британското правителство да се подпише в съболезнователната книга в Ланкастър Хаус.
Поканата е отправена "въз основа на значението, което се отдава на тайванско-британските отношения и на ценното приятелство между двата народа", допълни то.
Китай изпраща вицепрезидента Ван Цишан на погребението в Лондон в понеделник, съобщава Ройтерс. Някои парламентаристи изразиха загриженост относно поканата на представители от Китай. Това е вследствие на санкционирането на няколко британски законодатели от за критиките си срещу предполагаеми нарушения на човешките права в Синдзян. Китай отрича да е извършвал такива нарушения.
Правителството на Тайван побърза да изпрати своите съболезнования след смъртта на кралицата. Тайванският външен министър Джоузеф Ву в четвъртък посети де факто посолството на Великобритания в Тайпе, за да се подпише в публичната съболезнователна книга.
Тайван не е съобщил дали ще му бъде позволено да изпрати някого на погребението, на което присъстват множество световни лидери, включително президентът на САЩ Джо Байдън.
Великобритания ще покани представител на Северна Корея да присъства на погребението, но Афганистан, Сирия и Венецуела няма да получат покана, заяви в сряда източник от външното министерство.