Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

СЗО създава експертна група по нови патогени

25 ноември 2021, 04:00 часа • 1074 прочитания

Научната консултативна група за възникващи опасни патогени (SAGO), сформирана от Световната здравна организация (СЗО), проведе първата си среща. Маритие Вентер от Южна Африка е назначен за председател, а французинът Жан-Клод Манугера е назначен за заместник-председател, съобщиха от централата на СЗО в Женева, цитирани от БГНЕС.

Срещата на групата "е до голяма степен процедурна и включваше назначаване на председател и заместник-председател". „Групата реши да се среща често и спешно, за да се съсредоточи върху цялостната рамка за изучаване на появата на нови патогени, както и бързо да оцени настоящото разбиране за произхода на SARS-CoV-2, вируса, който причинява COVID-19“, каза СЗО.

Създаването на SAGO беше обявено на 20 август. Групата включва 28 експерти от Русия, Австралия, Бразилия, Германия, Индия, Китай, САЩ, Франция и Южна Африка. Експертите ще съветват организацията „за разработването на глобална рамка за идентифициране и провеждане на изследвания за произхода на възникващи и повторно появяващи се патогени с епидемичен и пандемичен потенциал, включително SARS-CoV-2“. Подчертава се, че създаването на тази структура е необходимо за навременната оценка на рисковете от огнища на опасни заболявания на планетата, като се вземат предвид последствията от пандемията на коронавирус. Групата включва специалисти от различни научни дисциплини, включително вирусология, епидемиология, екология, микробиология, бактериология, медицинска статистика, ветеринарна медицина, етика и биобезопасност. В тази връзка от централата на СЗО припомниха, че светът е изправен пред нарастващ брой заплахи, свързани с появата на нови патогени и повтарящи се огнища на предишни. Това са по-специално SARS-CoV-2, MERS-CoV, Lassa, Marburg, Ebola, Nipah, птичи грип.

В реч на първата среща на SAGO генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус отбеляза, че формирането на експертната група в света е получило „безпрецедентно внимание“: бяха получени повече от 800 заявления от кандидати от повече от 100 държави. Той припомни, че „политизирането на въпроса за произхода на SARS-CoV-2 се превърна в сериозна пречка за научния процес на разбиране откъде идва този вирус“ и тази ситуация „излага целия свят на риск“. В тази връзка задачата на групата ще бъде „да върне фокуса на вниманието директно към науката“. Според ръководителя на СЗО, по-специално експертите ще бъдат ангажирани с „разработването, наблюдението и подкрепата на следващата серия от проучвания за произхода на SARS-CoV-2“.

В съвместен доклад на СЗО и Китай, публикуван през март тази година след международна мисия в Ухан, беше отбелязано, че най-вероятният сценарий за появата на COVID-19 е преминаването на болестта от прилепи към друго животно, което по-късно заразени хора. Въпреки това, към днешна дата експертите не са стигнали до окончателно заключение за това как точно вирусът е стигнал до пазара на морски дарове в Ухан.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес