Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съветът на Европа ще следи върховенството на закона в Полша

29 януари 2020, 09:27 часа • 1126 прочитания

Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) започва процедура на мониторинг на Полша свързана с върховенството на закона. За първи път такава процедура се открива срещу страна членка на ЕС, предаде DPA.

Така Полша се присъедини към още 10 страни членки на Съвета на Европа, които са под пълен мониторинг на европейската организация. Докладчици на ПАСЕ ще посещават редовно Полша и периодично ще оценяват дали тя спазва своите задължения и обещания.

Съдебните реформи, извършени през последните години от управляващата полска консервативна партия "Право и справедливост" в много отношения са в разрез с европейските норми и стандарти и представляват опит да се постави съдебната система под политическия контрол на изпълнителната власт, се казва в приетата резолюция.

Тя препоръчва Полша спешно да раздели постовете на главния прокурор и министър на правосъдието, да реформира Националния съдебен съвет, чиито членове сега се избират преобладаващо от политици, а не от съдии, и да спазва неотдавнашните решения на Върховния си съд, които отхвърлят някои от наложените от "Право и справедливост" реформи.

Изразява се също съжаление от "злоупотребата с налагане на дисциплинарни наказания на съдии и прокурори".

Полша е склонна на компромис с ЕС - на думи

Полша е склонна да обмисли компромис с ЕС по въпроса за избора на съдии, заяви вчера полският правосъден министър Збигнев Жобро след разговори във Варшава с Вера Йоурова, еврокомисаря, отговарящ за върховенството на закона.

"Изразих готовност да убедя колегите си от управляващия лагер да помислим за изработване на нов модел за избор на съдии", каза Жобро пред журналисти, предаде Reuters.

Йоурова обаче не е останала с впечатление, че се предлага някакъв компромис, a разговорът е бил съсредоточен върху разногласията, които са съвсем очевидни.

Тя добави, че вратата за диалог между Полша и ЕС по въпросите на съдебната реформа остава отворена и ЕС се надява да се намери дългосрочно решение на проблемите, създаващи напрежение между Варшава и Брюксел.

Полската агенция по печата съобщи, че говорейки за евентуален нов модел за назначаване на съдии, полският министър е споменал германския, където съдиите се избират изключително от политици - от членове на Бундестага и от министрите на правосъдието на провинциите, тоест и от законодателната, и от изпълнителната власт.

Упреците към полските съдебни реформи са свързани и с прекалено голямото влияние на правителството върху избора на съдии.

Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес