Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сътрудничеството между ЕС и САЩ ще върне кризата от 2008 г. според икономисти

09 октомври 2015, 21:05 часа • 6832 прочитания

Либерализацията на търговията, заложена в Споразумението за трансатлантическото партньорство между Европейския съюз и Съединените щати (ТПТИ), ще забави темповете на растеж на икономиките и ще върне кризата от 2008 година, информира БНР.

Прогнозата е на български икономисти в най-новото изследване за ефектите от подготвяния договор. Срещу проекта в Европа вече са събрани повече от 3 милиона подписа. Според авторите на проучването, споразумението застрашава основни човешки права и демократични свободи, като ги подчинява на търговския интерес.

Резултатът от договора, според българските икономисти се изчерпва в съдържанието "Богати държави с бедно население". Либерализацията на търговията, ускореният растеж и работните места, които документът прокламира, са точно с обратния ефект, смята икономистът Чавдар Найденов:

"Проста причина е, че производителността изпреварва два, три пъти доходите и съответно няма кой да изкупува това, което се произвежда. Натрупаните капитали се насочват към финансиализация и затова през 2008 година рухна тази система и пътят, по който вървим, води вече до ново рухване като това от 2008 година".

Проучване на договорите за свободна търговия от последните три десетилетия сочи огромна безработица и по-ниски заплати от 6 до 17 процента, коментира и Ваня Григорова, експерт по политиката на труд, и предупреди за опасността от социален дъмпинг:

"Производителите много лесно могат да се насочат към места, в които не се спазват трудови стандарти, цивилизационни стандарти, ако щете, тъй като там е по-евтино. И разбира се извиват ръцете на синдикати и работници в развитите държави".

Затова и двата български синдиката се присъединяват към обществените организации срещу споразумението и настояват парламентът да не ратифицира този документ.

 

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес