След края на заседанието за Съвета за национална сигурност президентът на Сърбия Александър Вучич съобщи, че страната му е платила първата вноска от 472 млн. евро за френските военни самолети "Рафал". Сделката бе сключена по време на посещението на президента на Франция Еманюел Макрон в Белград в края на август.
Още: Франция продава на Сърбия изтребителите Rafale с намалени възможности - без ракети
Сърбия сключи договор за закупуването на 12 френски самолета Рафал на стойност 2.7 млрд.евро. Макрон го определи като "истинска стратегическа промяна, смелост и възможност за Европа". Александър Вучич съобщи, че страната му е подписала и договор за доставка на най-мощните ракетно-артилерийски системи в света. Преговорите по тяхното придобиване са били продължителни, без да съобщи колко дълго и какво производство е договорената ракетно-артелерийска система. Според Вучич по този начин Сърбия ще покаже, че може да отговори на всички, които са смятали, че ще спечелят предимство пред нея. Президентът добави, че Белград купува и едни от "най-добрите системи за безпилотни самолети и дронове в света", които трябва да пристигнат още през 2025 г.
Според сайта balkansec.net министерството на отбраната на западната ни съседка е предвидило 10 159 623 000 сръбски динара (86 865 000 евро) за връщането на редовната армия от Нова година. Първият набор ще влезе в поделенията през септември. Сърбия планира 17 милиона евро от тези средства да бъдат отделени за изграждането на нови казарми и поделения, както и възстановяване на старите. Сръбският президент допълнително обави, че се очаква да има увеличение на заплатите за военните шофьори и стрелци в танкове и бойни машини. Милитаризацията на Сърбия буди притеснения сред съседите.
Още: Хърватия: Сърбия се въоръжава за едноседмична фиктивна война
През 2022 година шведският Институт за изследване на мира съобщи, че бюджетът за отбрана на Сърбия в размер от 1,3 млрд. евро е десет пъти по-висок от този на Косово. Военният бюджет е нараснал значително през последните 12 години, когато партията на президента Александър Вучич влезе в управление, пише БНТ. Според чуждестранни експерти Сърбия демонстрира военно превъзходство и с големия си брой танкове - 250, който превишава броя на танковете на всички бивши югославски републики, взети заедно. Хърватия е на второ място по този показател със 75 танка, трета е Босна и Херцеговина - с 45, следвана от Северна Македония с 31. Черна гора и Косово нямат нито един танк във въоръжените си сили.