Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съдът на ЕС окончателно реши: Полската съдебна реформа „несъвместима“ със законодателството на ЕС

15 юли 2021, 13:10 часа • 2488 прочитания

Съдът на Европейския съюз (СЕС) постанови днес, че основната част от съдебната реформа в Полша " е не съвместима" с правото. По този начин институцията даде допълнителен тласък на конфликта, който може да предизвика финансови санкции срещу страната, съобщи АФП.

"Полша не е изпълнила задълженията си съгласно законодателството на ЕС", се казва в решението на съда във връзка с оспорваната реформа относно дисциплинарни дела срещу полски съдии.

„Когато съдът установи, че е налице неизпълнение на задължения, съответната държава-членка трябва да предприеме необходимите мерки за коригиране на ситуацията“, пише в него.

Варшава и Брюксел са от години в конфликт заради реформите, прокарани от полското правителство, ръководено от дясната партия „Право и справедливост (ПиС).

Полският закон за реформа на съдебната система, който влезе в сила през февруари миналата година, пречи на съдиите да отнасят правни въпроси до Съда на ЕС и създава орган, който се произнася за независимостта на съдиите, без да се зачита правото на ЕС, припомня БГНЕС.

Създадена бе и "дисциплинарна камара" за надзор на съдиите от Върховния съд, с правомощието да свали имунитета им, за да им бъде повдигнато наказателно производство или да намали заплатите им.

Решението на съда на ЕС идва ден след като същият съд нареди на Полша да прекрати всички дейности на „дисциплинарната камара“.

Ако Полша не спази изискванията, може да получи финансови санкции.

Вчера Конституционният съд на Полша се противопостави на ЕС, като постанови, че временните мерки от Съда на ЕС срещу съдебните реформи в Полша са противоконституционни

Говорителят на правителството Пьотър Мюлер заяви днес пред обществената телевизия TVP1, че със своите решения Европейският съд "се опитва да придобие компетентността на държавите-членки" по съдебни въпроси.

"Това е опит да се предоставят правомощия на институциите на ЕС отвъд предоставеното им в договорите", каза той.

Правителството твърди, че реформите са необходими за справяне с корупцията и за прекратяване на наследството от комунизма в съдебната система.

Европейската комисия обаче казва, че те подкопават върховенството на закона и се стреми да върне Полша, както и Унгария, обратно в съответствие с „ европейските демократични норми”.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес