Трима журналисти от най-големия финландски всекидневник се очаква да се явят пред съда в Хелзинки, заподозрени в публикуването на секретни разузнавателни данни в областта на отбраната в безпрецедентен случай за скандинавската страна, известна със свободата на печата, предаде БГНЕС.
Двама журналисти от Helsingin Sanomat и техният бивш редактор, които отричат да са извършили каквото и да било нарушение, могат да бъдат осъдени на лишаване от свобода за срок от четири месеца до четири години, ако бъдат признати за виновни за разкриване на тайни на националната отбрана в репортаж, публикуван през 2017 г.
Случаят е необичаен за Финландия, тъй като от години тя е сред водещите държави в световната класация за свобода на печата, публикувана ежегодно от "Репортери без граници".
Но тази година тя се смъкна до пета позиция, отчасти поради предстоящото съдебно дело, заяви финландският клон на журналистическата асоциация.
Разследващият репортаж на Helsingin Sanomat от 2017 г., озаглавен "Най-тайното място във Финландия", разкрива приблизителното местоположение и задачите на разузнавателното звено на отбранителните сили в момент, когато парламентът обсъжда дали да разшири правомощията си за наблюдение на частни данни в цифровите мрежи.
Според прокурора статията е съдържала вредна информация, чието публикуване е в разрез със закона.
Главният редактор на Helsingin Sanomat Каюс Ними, срещу когото по-рано бяха свалени обвиненията във връзка със случая поради липса на доказателства, заяви, че журналистите не са нарушили закона.
"За всяко публикувано изречение можем да докажем, че информацията е могла да бъде намерена в интернет или в книги преди публикуването на нашата статия. Публичната информация не може да бъде класифицирана", каза той пред Ройтерс.
Хане Ахо, председател на Съюза на финландските журналисти, заяви, че случаят е първи по рода си.
"Напълно уникално е, че финландски журналисти са обвинени в държавна измяна", каза тя пред Ройтерс.
Ахо заяви, че е проблематично, че по-голямата част от съдебните процедури по делото са протекли при закрити врати, и призова съда да публикува мотивите си, за да обясни на какво основание свободата на словото може да бъде ограничена, ако журналистите бъдат признати за виновни.
"Заплахата от присъда за лишаване от свобода може да доведе до автоцензура", каза тя.
Процесът ще започне с подготвително заседание в районния съд в Хелзинки.