Продължаващата война на Русия в Украйна доведе до увеличаване на военните разходи в световен мащаб до 2,46 трилиона долара през 2024 г., което представлява ръст със 7,4%. Данните са извлечени от нов доклад на Международния институт за стратегически изследвания (IISS) като единственото изключение е Субсахарска Африка (на юг от Сахара) - тя не попада в изчисленията. В Европа през последното десетилетие се наблюдава номинално увеличение на разходите с 50%, като в рамките на НАТО се очертават някои сериозни различия.
Базираната в Лондон изследователска група отчита, че някои държави значително надхвърлят целта на отбранителния съюз за разходи за отбрана - 2% от БВП. В това число влиза и България. Други все още се борят да я постигнат: Страните от НАТО трябва да отделят по 5% от бюджетите си за отбрана, заяви Тръмп (ВИДЕО).
Германия е с най-голям бюджет за отбрана в Европа - изпревари 30-годишен лидер
Акцент е, че Германия сега разполага с най-големия бюджет за отбрана в Европа и втория в НАТО след този на САЩ. Обединеното кралство беше първенец по разходи в Европа и вторият най-голям в НАТО през последните 30 години. С увеличаването на бюджета за отбрана на Лондон, компенсирано от инфлацията през 2024 г., новите усилия може да се окажат недостатъчни, за да се коригира историческият недостиг на инвестиции в отбранителната индустрия на Великобритания, гласи докладът.
Още: Новият военен бюджет на САЩ: Вдигат заплатите на военните, противодействат на китайската мощ
Снимка: Министерство на отбраната
Цифрите показват, че Германия е похарчила 86 милиарда щатски долара за отбрана през 2024 г. Обединеното кралство е с 81 милиона, следвано от Франция, Италия и Полша - съответно с 64, 35 и 28 милиона долара.
Още: Европа се въоръжава, за да се пази от Путинова Русия: Осъзнаването за опасността расте
Докладът се появява в момент, когато президентът на САЩ Доналд Тръмп призовава европейските съюзници да поемат по-голяма част от тежестта за собствената си отбрана, като предлага членовете на НАТО да отделят 5% от БВП. Макар че руската инвазия е стимулирала рекордни инвестиции, IISS посочва трайния бюджетен натиск в повечето европейски държави, което поставя под въпрос намеренията за поддържане на тези високи разходи: Под натиска на Тръмп: Две страни от НАТО ще харчат по 5% от БВП за отбрана.
За отбрана Европа дава под една трета от общите разходи на НАТО
По данни на IISS - Европа допринася за по-малко от една трета от общите разходи за отбрана на НАТО. Изследователската група счита, че обсъжданият ангажимент на членовете на Алианса за отделяне на 3% от БВП е „непостижим в момента, като някои страни вече използват извънбюджетни инструменти за укрепване на бюджетите си".
Снимка: Getty Images
Още: В НАТО обсъждат повишаване на разходите за отбрана, но има съществен проблем
Колко харчи Русия за войната си в Украйна?
Русия, от друга страна, заделя 461,6 млрд. международни долара за военни разходи през 2024 г., което е близо до всички разходи за отбрана на Европа по отношение на паритета на покупателната способност, изчислява IISS.
Армията на диктатора Владимир Путин е загубила над 4100 основни бойни танка и една четвърт от изтребителите си Су-34, пише в доклада. Въпреки това тя е възстановила и адаптирала силите си достатъчно, за да поддържа войната си срещу Украйна до края на тази година, въпреки че разходите за това ще бъдат по-високи, отколкото през 2024 г.
Украйна е претърпяла пропорционално по-тежко "оттичане" на личния си състав от Русия, пише в доклада, цитиран от Bloomberg. В него се предлага страната да подобри управлението на личния състав. Киев се нуждае от устойчива западна подкрепа през цялата 2025 г., за да избегне по-нататъшни неуспехи на бойното поле, констатира Международният институт за стратегически изследвания.
Още: Трилиони рубли за война в Украйна: Русия увеличава още военните си разходи