Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Суша унищожава земеделието в Тоскана

03 август 2022, 13:16 часа • 2493 прочитания

Земеделските производители в Тоскана, сърцето на известната италианска индустрия за производство на вино и маслиново масло, се борят да спасят колкото се може повече от тазгодишната реколта от опустошителната суша и горещата вълна, предаде БГНЕС.

Липсата на валежи от пролетта насам е засегнала дори растения, които традиционно се развиват добре в горещи и сухи условия.

В Сан Касиано ин Вал ди Пеза, близо до Флоренция, маслиновите дървета са осеяни с красиви хълмове, но почвата, изпепелена от изгарящото слънце, не дава достатъчно плодове. "Климатичните проблеми оказаха решаващо влияние", казва производителят на маслини Филипо Легнайоли.

"Имахме много суха пролет, почти без валежи от март до днес, и това се случи в решаващ момент по време на прехода от цвят към плод", добавя Легнайоли, председател на местния кооператив "Frantoio Grevepese".

Без вода много цветя падат на земята, преди да могат да дадат плод. А когато по клоните има малко маслини, дори оскъдната реколта се превръща в икономическо главоболие. Според Легнайоли тазгодишното производство на масло може да бъде намалено с 50-60 %.

Други производители на маслини са решили да променят методите си на отглеждане, като са избрали система за допълнително напояване, която може да компенсира ефекта от сушата и горещините. "Тази година използваме, да кажем, "спасително" напояване, за да защитим производството на маслини на растенията, докато при традиционните маслинови дървета, за съжаление, високите температури и сушата водят до загуба на много маслини", обяснява фермерът Луиджи Калоначи.

Системата работи чрез черна тръба, която е поставена под дърветата и която изхвърля малки количества вода. Стопанството на Калоначи е избрало също така да използва бяла мрежа, за да предпази растенията от маслинови мухи, чиито ларви се хранят с плодовете на дърветата - проблем, който не е пряко свързан със сушата, но може да доведе до големи загуби в добива.

Последиците от изменението на климата се отразяват не само върху производството и растенията, но дори променят географията и ритъма на италианския земеделски пейзаж. Допреди няколко години маслиновите горички са били запазена територия предимно на исторически горещи и сухи райони като Сицилия. Сега региони като Вал д'Аоста в крайния север на Италия, известен със своите ски курорти и планини, могат да произвеждат свой собствен зехтин.

Не само горещините и липсата на дъжд, но и климатичните промени оказват влияние върху сроковете и свойствата на виното. В Кастелина ин Кианти, както и в цялата страна, реколтата от грозде обикновено се събира през септември. Но поради екстремно високите и продължителни температури гроздето узрява по-рано от очакваното.

"Имаме по-малко грозде и очакваме броят на гроздовете да е по-малък от средния за последните няколко години, вероятно в съответствие с миналогодишния", заяви вицепрезидентът на консорциума "Кианти Класико" Серджо Зингарели. В региона Кианти, един от най-известните с производството на вино, освен с намаляването на гроздето, винопроизводителите трябва да се справят и с екстремните метеорологични явления. "Екстремните метеорологични явления стават все по-силни", казва Паоло Чианферони, собственик на винарското имение "Caparsa".

"Преди няколко седмици градушка унищожи 40% от гроздето тук. За щастие качеството на гроздето не беше засегнато, така че ще видим какво ще се случи".

Сушата заплашва реколтата от маслини в Испания

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес