На своя среща в понеделник здравните министри на страните от Г-7 се обединиха около становището, че новият вариант на коронавируса, вече известен като Омикрон, е „силно заразен“ и изисква „спешни действия“, предадоха световните агенции.
Министрите на САЩ, Канада, Германия, Франция, Италия, Япония и Обединеното кралство се договориха за „осигуряване на достъп до ваксини“, чрез предоставяне на "оперативна помощ на страните, които се нуждаят от тях“. Те изразиха и задоволство от „отличната работа на Южна Африка, която успя да открие варианта и да предупреди останалите държави“.
Световната здравна организация също потвърди, че Омикрон представлява „много висок риск“ в световен мащаб. Междувременно все повече страни по света съобщават за потвърдени или потенциални случаи на заразяване, които се проверяват, както и за засилване на мерките по затварянето на границите, за да се забави разпространението на вируса.
Президентът на Централната банка на САЩ (Fed) Джером Пауъл също заяви, че „неотдавнашното увеличение на случаите на Covid-19 и появата на варианта Омикрон представляват риск за икономическата активност и работните места и увеличават несигурността по отношение на инфлацията“. Пауъл, когото президентът Байдън току-що назначи за втори мандат начело на Fed, заяви в речта си днес пред банковата комисия в американския Сенат, че "факторите, тласкащи инфлацията нагоре, ще продължат в значителна степен и през следващата година".
В края на срещата на Г-7, председателствана от Обединеното кралство, британският здравен министър Саджид Джавид заяви: „Опитът ни с пандемията дотук показва, че трябва да действаме бързо и решително. Ето защо предприехме действия без всякакво забавяне“. Великобритания прекъсна връзките с десет африкански държави и затегна правилата за носене на маски и изолиране при контактни случаи. „Ако този вариант не се окаже по-опасен от Делта, няма да поддържаме тези мерки по-дълго от необходимото“, обеща Джавид и наблегна, че, „отговорът ще бъде отговорен и балансиран“, като се вземе предвид „въздействието върху икономиката, образованието и психологическото здраве на хората“. Президентът Джо Байдън се опита също да внесе успокоение и увери: „Ако хората са ваксинирани и носят маска, няма нужда от ограничаване“.