Европейският парламент изрази недоволство и разочарование от неуспеха на преговорите с Европейския съвет за коригиране на бюджета на ЕС за 2014 г., както и за новия бюджет за 2015 г. Преговорите ще бъдат възобновени след като на 28 ноември бъде представен нов проектобюджет.
"Не разбираме как е възможно Съветът да губи токова много време в разрешаване на собствения си проблем (преразпределянето на вноските на база на БНД на страните-членки) вместо да работи върху бюджета на ЕС като цяло", заяви докладчикът по бюджета Жерар Дьопре (АЛДЕ, Белгия).
Евродепутатите отново настояха да се установи точната сума на неплатените сметки до края на годината преди фокуса на дискусията да премине към Бюджет 2015.
Да се плати каквото е дължимо
"Нашето предложение е лесно за разбиране: трябва да платим каквото дължим. Не можем да забавяме плащания към граждани, организации, студенти . Повече от 28 млрд. евро неуредени сметки са нещо ужасно", заяви Ейдер Гардиасабал Рубиал (С&Д, Испания), друг докладчик по бюджета на ЕС за 2015 година.
За решаване на проблема в дългосрочен план, депутатите поискаха от Европейската комисия да представи план за постепенно намаляване на сумата на неплатените сметки. Дълговете се разраснаха от 5 млрд. евро през 2010 г. до около 28 млрд. до края на 2014 година.
Най-неотложните сметки са подсигурени
"Никой не разбира, че ние имаме парите, но въпреки това не можем да платим, защото страните-членки предпочитат да ги задържат за себе си", заяви Моника Холмайер (ЕНП, Германия), също докладчик по бюджета за следващата година. Тя посочи, че има 5 млрд. евро извънредни приходи, предимно от глоби, с които страните-членки отказват да платят най-спешните задължения, които по данни на ЕК възлизат на 4.7 млрд. евро.
Преговорите на Парламента със Съвета тази година бяха особено трудни, тъй като Съветът представи позицията си в последния ден от 21-дневния срок. Това беше един от факторите, накарали ЕП да определи позицията на Европейския съвет за "неприемлива".
Следващи стъпки
Европейската комисия трябва да представи ново предложение за бюджета на 28 ноември, което оставя две седмици за преговори между ЕП и Европейския съвет преди ЕП да може да гласува текст, по който е постигнато съгласие, на последната пленарна сесия за годината през декември. Ако не е налице договореност за бюджета за 2015 г., от 1 януари 2015 г. ЕС ще трябва да работи по системата на „временните суми от една дванадесета“, т.е. с една дванадесета на месец от размера на бюджета за 2014 г. или на проектобюджета за 2015 г., в зависимост от това коя от двете стойности е по-ниска, глава по глава. "Това би изложило на риск нашите граждани, създавайки трудности за мобилизиране на ресурси, където са необходими", заяви зам.-председателят на ЕК по бюджета Кристалина Георгиева.