Учените изразиха загриженост, че остатъчната тревожност заради коронавируса може да е довела до това някои хора да развият компулсивни хигиенни навици, които биха могли да им попречат да се реинтегрират във външния свят, въпреки че хоспитализациите и смъртните случаи на Covid във Великобритания намаляват. Това пише британският вестник The Guardian, цитиран от агенция "Фокус".
Концепцията за „синдрома на тревожност заради Covid“ е теоретизирана за първи път от професорите миналата година, когато Ана Никчевич от университета "Кингстън" и Маркантонио Спада от Лондонския университет „Саут Бенк“ забелязват, че хората развиват определен набор от черти в отговор на пандемията.
Тревожният синдром се характеризира с компулсивна проверка за симптоми на Covid, избягване на обществени места и натрапчиво почистване, модел на „неадаптивно поведение“, възприет при започване на пандемията. Сега изследователите предупредиха, че натрапчивото безпокойство и избягването на заплахи, включително нежеланието да се придвижвате с обществен транспорт или почистването на дома с часове, няма да отшумят лесно, дори когато коронавирусът бъде поставен под контрол.
„Страхът е нормален. Ти и аз трябва да се страхуваме от вируса, защото е опасен. Разликата обаче по отношение на развитието на психопатологичен отговор е дали в крайна сметка се прекалява по начини, които ви заключват в страха “, каза Спада. „Моето очакване е, че ще имаме големи групи от населението, които избягват повторната обществена реинтеграция и непрекъснато се тревожат за вируса през следващите месеци, независимо дали са ваксинирани, или не".
Темата продължава и в тези материали.