Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че Алиансът не планира да изпраща свои военни в Украйна. Думите му дойдоха, след като френският президент Еманюел Макрон не изключи такава възможност в бъдеще.
Как реагира Столтенберг?
Според генералния секретар "съюзниците от НАТО оказват безпрецедентна подкрепа на Украйна".
"Правим това от 2014 г. насам и станахме по-активни след началото на пълномащабната война. Но няма планове за изпращане на войски на НАТО на територията на Украйна", заяви той, цитиран от УНИАН.
Още: Война на Русия с ЕС - с какво и как ще отговори НАТО: Коментира ген. Съби Събев (ВИДЕО)
Как Макрон се изпусна?
"Ще направим каквото е необходимо, за да гарантираме, че Русия не може да спечели тази война. Убедени сме, че поражението на Москва е задължително за сигурността и стабилността в Европа", заяви ден по-рано Макрон на организирана от него среща в Париж между представители на над 20 западни държави. На нея присъства и министърът на отбраната на България Тодор Тагарев, тъй като премиерът Николай Денков бе на посещение в Киев.
Още: България и Украйна обсъждат гаранции за сигурност и съвместно военно производство (ВИДЕО)
„Днес няма консенсус за изпращане на (западни - бел. ред.) сухопътни войски, но нищо не трябва да се изключва", допълни френският президент, като обяви и създаване на коалиция за подпомагане на Киев с далекобойни ракети и снаряди.
По-късно и френският премиер Габриел Атал застана на същата позиция - че не трябва да се отписва изпращането в Украйна на чуждестранни военни.
Снимка: Getty Images
Реакциите на френската опозиция
Опонентите на Макрон се разгневиха заради изказването му - най-вече лидерите на крайнолевите и крайнодесните сили във Франция.
Марин льо Пен написа в Twitter, че се съмнява дали всички разбират сериозността на подобно изказване. "Еманюел Макрон се прави на военен лидер, но говори толкова небрежно за живота на нашите деца. Това е въпросът за мира или войната в нашата страна", заяви лидерката на крайнодясното Национално обединение.
Представителите на лявата политическа сила "Непокорена Франция" и ръководителят на Социалистическата партия Оливие Фор също бяха възмутени от изказването на президента. Последният заяви, че "една война срещу Русия би била лудост".
Още: НАТО: кой дава най-много за отбрана и къде е България
Международна реакция
Германският канцлер Олаф Шолц обяви, че "нито един войник" от европейска или натовска страна няма да бъде изпратен в Украйна.
Премиерът на Словакия Роберт Фицо съобщи за обсъждания относно вероятното изпращане на чуждестранни войски в Украйна още преди изявлението на Макрон. Вчера политикът, обвиняван в проруска позиция, обяви, че няколко държави от НАТО и ЕС обмислят възможността за изпращане на войски в Украйна. Фицо заяви, че "не може да каже с каква цел или какво ще правят там", но е научил за това от бележки при подготовката на срещата на европейските лидери в Париж. Той обаче вече заяви, че Словакия няма да изпрати свои военни.
Още: Словашкият премиер заговори като Путин на 24 февруари (ВИДЕО)
Полският президент Анджей Дуда заяви, че по време на срещата в Париж представители на 28 държави са обсъдили идеята за изпращане на военни в Украйна. Не е имало обща позиция по този въпрос.
Шведският министър-председател Улф Кристершон, коментирайки изказването на Макрон, заяви, че "сега това изобщо не е на дневен ред".
Чешкият министър-председател Петр Фиала каза, че Чехия няма да изпраща войски в Украйна, цитиран от Ceske Noviny. Според него никой не трябва да се страхува, че в страната му ще се обмисля някаква форма на "насилствена война".
И Кремъл коментира думите на Макрон за изпращането на войски на НАТО в Украйна. Според руските медии прессекретарят на Путин Дмитрий Песков е заявил, че ако бъдат изпратени военни, то "ще трябва да говорим не за вероятността, а за неизбежността на пряк сблъсък между Русия и НАТО".
Още: Русия ще приеме изпращането на сухопътни войски в Украйна като обявяване на война, смятат експерти