Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Стартира делото в Хага, по което Украйна иска компенсация от Русия заради "тероризъм"

06 март 2017, 15:10 часа • 2921 прочитания

През тази седмица (06.03 – 12.03.2017) Международният съд на ООН в Хага започва изслушванията по жалбата, която Украйна подаде срещу Русия – за извършване на терористични действия. В иска си Киев обвинява Москва за нарушение на две Конвенции - за борба с финансирането на тероризма и за премахване на расовата дискриминация.

Изслувашнията ще траят през цялата седмица, но не е ясно кога може да се очаква евентуална присъда, тъй като практиката на съда е показала, че понякога това отнема години след фазата на изслушвания.

Според обвинението, Русия е оказвала „финансова, въоръжена и кадрова“ подкрепа на сепаратистите в Източна Украйна. Освен това Киев счита, че Москва дискриминира етническите малцинства в Крим. Затова Украйна иска от Русия да я компенсира „за всеки акт на тероризъм от страна на Руската федерация“, независимо дали става въпрос за подпомагане или за окуражаване, пише Politico.

Русия отрича да е оказвала помощ на бунтовниците в Източна Украйна – както финансова, така и с оръжие и хора. Според Москва жалбата е „политически мотивирана“ и показва „липсата на политическа воля от страна на украинските власти да влязат в конкретен диалог“.

Интересен факт е, че в края на февруари редица руски и украински медии оповестиха новина на база на данни на Стокхолмския институт за изследване на мира (SIPRI), според която Украйна изнася най-много оръжие за Русия. Съгласно новината Москва платила на Киев 98 млн. долара за оръжие през 2015 година, а през миналата година сумата скочила до 169 млн. долара. Тази информация беше цитирана от руските "Лента.ру", "Украйна.ру" и "Руская весна", както и от украинските "Канал 24", "Канал 112", УНИАН, РИА Новости-Украйна и др. "Канал 24" специално посочва, че „лъвският пай“ от износа се пада на двигатели за изтребителите "Як-130", но съгласно данните на SIPRI износът от Украйна за Русия на тези двигатели е спрян през 2014 година и ако има произведени двигатели след това, то те са направени в Русия! Всъщност това уточнение е направено от SIPI за всички оръжейни компоненти, които Русия е купувала от Украйна, като потвърждението може да бъде видяно в базата данни на SIPRI ТУК! (бел. ред. - въвежда се страна-износител и страна-вносител, след това се въвежда и времеви период и накрая се натиска бутона download).

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес