Следователи повдигнаха официални обвинения срещу руския министър на икономическото развитие Алексей Улюкаев. Това заяви официалният представител на руския Следствен комитет Светлана Петренко, предаде БГНЕС.
„На него са му повдигнати обвинения в получаване на подкуп и изнудване в особено голям размер“, каза Петренко. По нейните думи следователите са поискали от съда и налагането на временна мярка за неотклонение срещу Улюкаев. Според говорителката на Следствения комитет това може да бъде или задържане в затвора, или домашен арест.
Улюкаев е обвинен в приемане на подкуп в размер на 2 млн. долара за издаване на положителна оценка от министерството, позволяваща на „Роснефт“ да купи мажоритарния дял от акциите на държавната компания „Башнефт“ в размер на 50,8 на сто. Срещу него е възбудено дело за получаване на подкуп в особено големи размери. Максималното наказание за това престъпление, ако бъде доказано в съда, е глоба в размер 80-100 пъти размера на взетия подкуп, лишаване от право да заема определени длъжности в срок от 8 до 15 години и лишаване от свобода за 8 до 15 години.
Арестът е повече от изненадващ предвид факта, че Улюкаев официално даде отрицателно становище за сделката между "Роснефт" и "Башнефт". Против сделката бяха руският премиер Дмитрий Медведев и руският министър на енергетиката Александър Новак. В началото на септември тази година Улюкаев обяви, че няма законови пречки пред това "Роснефт" да участва в процедурата по приватизация на "Башнефт". Шефът на "Роснефт" Игор Сечин, който е дългогодишен сътрудник на президента Владимир Путин, направи сметка, че руският бюджет може да спечели повече, ако позволи на неговата компания да купи контролния пакет в "Башнефт". "Роснефт" може да си позволи да плати 5 млрд. долара за пакета от акции, тоест с премия спрямо цената на акциите на компанията на пазара. При последващата приватизация на 19,5% от "Роснефт" в хазната ще влязат и още 11 млрд. долара, посочи още Сечин. Оценката на дела е на италианската банка Intesa Sanpaolo.
Оценката на Сечин беше в противовес на тази на руския премиер Дмитрий Медведев и на вицепремиера Игор Шувалов. Шувалов дори предложи първо да бъде приватизирана част от самата "Роснефт", а едва тогава "Башнефт".
За да намали бюджетния си дефицит, през тази година Русия започна реализация на план да се раздели с дялове в апетитни компании. Първоначалните планове бяха сделката за приватизацията на "Башнефт" да бъде реализирана през септември или октомври 2016 година. Медведев обаче отложи изпълнението на тези намерения, а Шувалов коментира, че планираната продажба ще се случи, но след като бъде реализирана сделката за дела на "Роснефт".