Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

СОР26: Естония с новаторски проект как щетите на околната среда се превръщат в суровини

02 ноември 2021, 09:43 часа • 2309 прочитания

На 26-ата Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP26) в Глазгоу Естония представи проект за преработка на пепел от нефтени шисти. Това съобщи пресслужбата на Ragn-Sells, компанията, разработила проекта.

„Конференцията е посветена на най-наболелия проблем с климата и неговия въглероден отпечатък, а нашият проект е един от малкото примери, в които десетилетия наред нанесени щети на околната среда могат да бъдат превърнати в суровини", заяви ръководителят на проекта Алар Салусте. „Образно казано, ако вземем калция от пепелта на нефтените шисти и го комбинираме с CO2, който причинява толкова много главоболия по света, ще получим материал, от който да произвеждаме дограма и да боядисваме стени“.

Както обясняват авторите на проекта, целта на инициативата е чрез въглеродно неутрален процес да се обогатяват повече от 1 милион тона пепелни отпадъци от маслени шисти годишно. Всички допълнителни ресурси, използвани в процеса, могат да се използват повторно. Силицият, алуминият и магнезият, останали след извличането на калция от пепелта, също се преработват впоследствие. След това материалът може да се използва за производство на битум, бетон или пластмаси.

Проектът за обогатяване на шистова пепел ще бъде представен в четири различни програми на COP26, в това число на Европейския съюз, Международната търговска камара, скандинавските страни и световната организация за климата „We Don't Have Time" („Нямаме време").

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес