Снимката на млада жена, носеща хиджаб, която минава покрай ранен мъж, държейки мобилния си телефон, разбуни духовете в интернет пространството и стана обект на конфронтации на религьозна основа. Фотографията е направена минути след атаката пред британския парламент в сряда (22 март).
Тя стана причина за множество публикации в западни медии, като част от тях обвиняваха жената, която отминава безразлично покрай почти умиращия човек, а друга част от тях бяха в защита на момичето.
Популярен антиислямски блог определи снимката като доказателство за безразличието на ислямската вяра към страданието.
Photographer who took picture of Muslim woman on bridge defends her https://t.co/9tGu2CDGKa pic.twitter.com/oXf84cmaB6
— Daily Mail U.K. (@DailyMailUK) March 24, 2017
„Тази снимка, направена пред британския парламент днес след терористичното нападение в Лондон, може да се окаже, че е една от най-емблематичните на нашето време“, гласи коментар от САЩ в Twitter.
This photo taken by UK parliament today after the London terrorist attack could end up being one of the most iconic of our time #westminster pic.twitter.com/Xnq7ytJf93
— Tim Young (@TimRunsHisMouth) March 22, 2017
Подръжник на Тръмп пък коментира снимката така: „Мюсюлманката не ѝ пука за атаката в Лондон и небрежно се разхожда покрай умиращия човек, проверявайки телефона си“. Привърженикът на Тръмп по-късно сподели снимката заедно със снимка на депутат от консерваторите (Томъс Елууд), който оказва първа помощ на една от жертвите с текст: „Ето я главната разлика между мюсюлмани и християни. Тези изказвания на подръжника на Тръмп бяха приети със смесени чувства от потребителите на социалната мрежа.
If anyone posts that pic of the Muslim woman walking by this scene in #London, reply with this pic showing a man doing the same. https://t.co/9sWFqSND8v
— Zane Asmiri (@ZaneTheSane) March 22, 2017
В защита на младата жена много хора споделиха снимки на много други хора, подминаващи тъжната сцена. Според тях е възможно тя да е била в състояние на шок от видяното или е била заета да се свърже със семейството и приятелите си, за да разберат те как е тя. Очевидци разказват, че са били помолени да напуснат мястото възможно най-бързо, така че е вероятно тя да е правила същото.
Some disgusting hateful memes spreading re #Westminster of a young woman in hijab most likely in deep shock & calling family/friends. V sad
— Amy Ashenden (@AmyAshenden) March 22, 2017
Друг коментар гласи: „Който не е бил там не е възможно да знае какво се е случило и в какъв стрес са били хората. Радвам се, че има мнения в подкрепа на жената, която ако види тази снимка, би се почувствала ужасно. Очевидно на лицето ѝ е изписан ужас и просто е искала да се махне от там, за да отиде на безопасно място."