Словенските журналисти започнаха дарителска кампания в подкрепа на единствената информационна агенция на страната в ЕС, тъй като дясноцентристкото правителство спря финансирането на СТА, съобщи АФП.
Правителството на Янез Янша не е плащало на СТА от началото на годината, изисквайки смяна на висшето ръководство, въпреки вътрешния и международния натиск. Липсата на финансиране застрашава функционирането на агенцията, основана през 1991 г., и изплащането на заплатите на около 90 служители. Националните и международни журналистически асоциации сега имат за цел да съберат два милиона евро - сумата, която агенцията обикновено получава от публични средства годишно - чрез краудфандинг.
"Целта на правителството е да окаже натиск върху агенцията да замени нейното ръководство и да поеме контрола върху нейното съдържание", заявиха в съвместно изявление Асоциацията на журналистите (DNS) и Съюзът на журналистите (SNS).
Трите основни ежедневника на Словения „Дело“, „Дневник“ и „Вечер“ в своите издания от понеделник призоваха гражданите да се присъединят към кампанията, стартирана в Световния ден на свободата на печата.
Миналата седмица Европейската комисия заяви, че е в съответствие със законодателството на ЕС Словения да плати 2,5 милиона евро за обществените услуги на СТА, подчертавайки "основната роля" на независимите информационни агенции. „Запазването на независима национална агенция за печата в държава-членка ... допринася за множеството медии и източници на информация в целия ЕС“, каза Европейската комисия.
През януари словенското правителство заяви, че е възстановило финансирането на агенцията, но се оказа, че това се отнася само за миналогодишните сметки. Тази година правителството на Янша отказа да извършва плащания, докато не подпише нов договор за 2021 г. със СTA.
Откакто встъпи в длъжност миналата година през март, Янша използва профила си в Tуитър, за да атакува медии, които поставят под съмнение неговото отношение към коронавирусната криза, обвинявайки ги в разпространение на лъжи и обслужване на опозиционни интереси.
62-годишният политик-ветеран охули СTA през октомври миналата година като "национален позор, очевидна злоупотреба с името, което носи", защото е дала повече пространство на интервю с музикант, който критикува правителството, отколкото на срещата му с близкия му съюзник Виктор Орбан, унгарски националистически премиер.
Словения, която е с население от 2 млн. души, спадна с четири места в сравнение с предишната година в годишния индекс за свобода на медиите на „Репортери без граници“, публикуван миналия месец.