Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Словения вероятно ще влезе в сериозна политическа сила

04 юни 2018, 06:40 часа • 1305 прочитания

Бившият премиер консерватор Янез Янса, близък до унгарския министър-председател Виктор Орбан, е на път да спечели предсрочните избори в Словения. Това сочат данни от проучване, публикувано от обществената телевизия RTV в края на изборния ден, но не е сигурно дали Янша ще успее да събере мнозинство за правителство, след като повечето влизащи в парламента не искат коалиция с него.

Известен участник на политическата сцена в Словения от 1991 година, когато бившата югославска република става независима държава с разпадането на Югославия, партията на Янса Словенска демократическа партия /СДП/ получава доверието на 24,4% от гласувалите в предсрочните парламентарни избори. Второто място вероятно ще бъде заето от лявоцентристката „Листа на Мариян Шарец“. Общо на изборите се явиха над 1600 кандидати от 25 политически партии и коалиции.

Два депутатски мандата са оставени за представителите на италианското и унгарското малцинство. Мандатът на народните избраници е 4 години, за влизане в парламента трябва да се преодолее 4-процентна бариера.

Според екзитпола, в бъдещия парламент влизат имат 7 политически сили: СДП, „Листата на Мариян Шарец“ (12,6%), Социалдемократите (9,3%), Партията на съвременния център (9,8%), „Нова Словения – Християнска народна партия“ (6,6%), „Левите" (9,5%) и Демократичната партия на пенсионерите на Словения (5%)."Алиансът на Аленка Братушек" (5,5%) крайнодясната Словенска национална партия (4,3%). За сформиране на правителство е необходимо да се преодолее 40% бариера, за да се получи парламентарно мнозинства.

Около 1,7 милиона граждани на страната, имащи право на глас, трябваше да изберат 88 депутати в Държавното събрание.

Причината за изборите стана политическата криза, предизвикана от оставката на премиера Миро Церар. Той се оттегли от поста си на 14 март заради решение на Върховния съд, отменящо резултатите от референдума, на който беше одобрено строителството на железопътната линия Копер-Дивач - на стойност 1 млрд. евро. За нейното осъществяване гласуваха 53,5% от избирателите. Това беше най-големият инвестиционен проект на дясноцентристкото правителство. Церар определи като „повратен момент“ решението на съда и заяви, че по този начин „са нанесли удар тези, които искат да спрат развитието на страната“.

Указът за изборите беше подписан от словенския президент Борут Пахор на 14 април. Датата за изборите беше определена след съвещание с основните парламентарно представени политически сили. Служебен премиер не беше назначен, защото парламентарните групи, които имат право да издигнат неговата кандидатура за този пост, не успяха да постигнат съгласие в определения от закона срок.

Наблюдателите отбелязваха преди изборите, че премиерското кресло, най-вероятно, ще бъде заето от Мариян Шарец, който е лидер на едноименната партия. Този вариант ще стане възможен в случай, че се сформира лявоцентристко правителство с участието на неговата партия, Социалдемократите, „Нова Словения“ и Партията на съвременния център. В същото време всички тези партии заявиха, че няма да влизат в коалиция със СДП, докато тя се оглавява от Янса.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес