Словакия и Чехия подкрепят идеята за изпращане на основни бойни танкове „Леопард“ (Leopard 2) на украинската армия. Това съобщи германското издание Frankfurter Algemeine Zeitung в навечерието на срещата на военните министри от над 50 страни в американската база Рамщайн в Германия. Информацията на вестника идва от дипломатическите кръгове.
Словакия и Чехия вече доставиха на Киев десетки собствени бойни танкове съветско производство, за да помогнат на страната в борбата с руския агресор. В резултат на това Германия се съгласи да компенсира двете страни по-малък брой Leopard 2A4, т.е. не с най-новите версии на "Леопард". Първите от тези танкове бяха доставени в Прага и Братислава през декември, а обучението за използването им вече започна.
На днешната конференция в Рамщайн двете страни биха могли да предложат засега да се откажат от по-нататъшни доставки и да препратят танковете на Украйна. Става въпрос за общо 30 танка "Леопард", които бяха изкупени и складирани, след като бяха изведени от експлоатация от швейцарските и германските запаси, пише FAZ.
Планът предвиждаше да се доставят два танка на месец, като Берлин щеше да поеме разходите. Друг партньор в този т.нар. пръстеновиден обмен е Гърция, която наскоро проведе разговори с Министерството на отбраната в Берлин за това дали вече доставените ѝ бойни машини на пехотата Marder могат да бъдат предадени на Украйна.
Германия отказва да прати на Киев танкове "Леопард", които са местно производство - на компанията Krauss-Maffei. От Берлин заявиха, че ще го сторят само ако САЩ снабдят Украйна с танкове Abrams. Само че от Вашингтон заявиха, че от подобна пратка няма смисъл заради високите разходи по поддръжката на това оръжие. Полша обеща 14 "Леопард"-а на украинците.
Допълнителен риск в случай на евентуална доставка от Словакия и Чехия би могъл да бъде фактът, че танковете "Леопард", които не се използват активно, ще се превърнат в предпочитани цели на руските въоръжени сили, според експертни кръгове. От друга страна, украинските въоръжени сили вече доказаха през миналата година, че могат да боравят изключително умело и ефективно със западни оръжия.