Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След "Катаргейт": Европарламентът налага забрана, свързана с лобирането

08 февруари 2023, 16:19 часа • 1388 прочитания

На бившите депутати от ЕС ще им бъде забранено да лобират в Европейския парламент в продължение на 6 месеца след напускането на институцията. Това е част от нов план в Брюксел, предложен след корупционния скандал "Катаргейт" и разкрит от Euractiv.

Този ход, който ще приведе правилата на ЕП за бившите му членове на в съответствие с шестмесечния период на забрана за лобиране на бившите служители в другите институции на ЕС, е част от предложенията, внесени от председателя на Европейския парламент Роберта Мецола.

Проектът ще бъде обсъден на среща между Мецола и лидерите на политическите групи, известна като Конференция на председателите, днес - 8 февруари.

"Катаргейт", при който няколко членове на ЕП бяха арестувани и разследвани по обвинения, че са получили плащания от Катар в замяна на политическа подкрепа, предизвика стремеж от страна на длъжностните лица да затегнат нормативната уредба и вътрешните правила на ЕП.

"Ще бъде въведен период на изчакване за бившите членове на ЕП, които желаят да лобират в Парламента. За период от шест месеца, непосредствено след края на мандата им, бившите членове няма да имат право да лобират пред институцията, на която са служили", се казва в документа, цитиран от Euractiv.

В него се предлага също така бившите членове на ЕП да загубят сегашното си право на постоянен парламентарен пропуск. Те ще трябва да бъдат идентифицирани със специален бадж.

Изтеклият проект включва също така планове за засилен контрол върху групите със специални интереси и организациите на гражданското общество, които работят с Европарламента, задължително записване на срещите и подаръците за депутатите от ЕС, забрана на групите за "приятелство" с трети страни и пълен контрол на Комисията по външни работи (AFET) върху отношенията с трети страни.

В документа се говори само за борба с корупцията с трети държави - не се споменават мерки, свързани с държавите членки на ЕС.

Първият вариант на предложението беше представен на предишната среща на Конференцията на председателите в средата на януари.

По-подробно е описана ролята на регистъра за прозрачност, който ще бъде не само "регистър", но и контролен орган. Той ще трябва да извършва "ад хок" проверки на съответствието на лобистките групи и неправителствени организации, за да гарантира, че те продължават да имат право да влизат, спонсорират или организират събития в Парламента и да участват в работата на парламентарните комисии.

В резолюция от септември 2021 г. ЕП предложи създаването на Етичен орган, който да се занимава с корупцията и конфликта на интереси, но не разполага с правомощия за това без официално предложение от страна на Европейската комисия. В новия документ се споменава Етичният орган, без да се посочва ясно създаването му.

Председателят на групата "Обнови Европа" Стефан Сежурне заяви пред Euractiv, че неговата група ще поиска да се проведе дебат по време на пленарната сесия относно създаването на "междуинституционален етичен орган".

Припомняме, че в затвора заради "Катаргейт" влезе бившата зам.-председателка на ЕП Ева Кайли, а Европейският парламент свали имунитетите на евродепутатите Андреа Коцолино и Марк Тарабела, свързани с разследването. Двамата бяха членове на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, но по-късно станаха независими.

ОЩЕ: Ева Кайли работи в затвора за под евро на час, сочат белгийски медии

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес