Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна

22 януари 2025, 07:30 часа • 2115 прочитания

Принуда Украйна да преговаря с Русия, преди Киев да е възвърнал предимството си на бойното поле, е катастрофална грешка, предупредиха украински официални лица още преди встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ. Според The Telegraph, украинскяит президент Володимир Зеленски се опасява, че новата администрация на САЩ ще намали военната помощ, ако той откаже преговори. Затова Зеленски отчаяно се опитва да докаже, че Украйна се нуждае от време и подкрепа, за да ескалира кампанията си.

Ако не "нараните" диктатора Владимир Путин преди преговорите, той само ще стане по-смел. Това ще отслаби Украйна и в крайна сметка ще навреди на репутацията и интересите на Запада, смятат сътрудници на Зеленски.

Екипът на новия президент на САЩ настоява, че това няма да се случи: специалният пратеник на Тръмп в Украйна, пенсионираният генерал Кийт Келог, си даде (поне) 100 дни за разрешаване на военния конфликт. Такива произволни кратки срокове предизвикаха дълбоко безпокойство в украинската столица, като официални лица предупредиха, че прибързаните преговори ще бъдат само в полза на Путин. Още: Скритото послание на Путин към Тръмп: Не се отказвам от капитулация на Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)

"Трябва да имаме инициативата"

"Въпросът е, че тук няма прости и бързи решения", каза старшият съветник на Зеленски Михайло Подоляк. - Трябва да имаме инициативата."

Докато Русия постига бавен, но стабилен напредък (особено консолидиране на позицията си около важния логистичен център Покровск), украинската страна прави важни крачки далеч зад фронтовите линии.

От началото на годината Украйна предприе серия от мощни атаки на руска територия с помощта на свои модели дронове, американски ракети ATACMS и британски Storm Shadow - за половин месец бяха поразени поне 10 стратегически руски обекта. Тези атаки оказват значително въздействие върху руската икономика, ахилесовата пета на Путин, и е изключително важно Украйна да получи подходящата подкрепа, за да застави Кремъл да преговаря, защото е принуден, а не защото диктува условия, каза Подоляк. Още: Доналд Тръмп: Путин унищожава Русия, погледнете икономиката им (ВИДЕО)

'В момента 46% от руските нефтопреработвателни съоръжения са атакувани или в обсега на украинските оръжия", добави той. Това означава, че Русия постепенно губи значителна част от ключов сектор на своята икономика.

"Трябва да продължим този натиск, ако искаме да влезем в преговори от позиция на сила. Русия ще бъде готова да води смислени преговори само ако понесе загуби", заключи Подоляк. Още: Тръмп и краят на войната: Съветникът му по националната сигурност сподели какво мисли Зеленски

След година на операции срещу руски петролни рафинерии и енергийна инфраструктура, Киев допълнително засили атаките си, като получи разрешение от Великобритания и Съединените щати да използва западни ракети за обстрел по цели на руска територия. Освен това Украйна увеличи производството на свои дронове и през 2025 г. очаква да достигне рекордно ниво.

На теория атаките на руски петролни рафинерии е добра стратегия, защото те носят основния дял пари в руския държавен бюджет. Степента на щетите обаче не е ясна, тъй като Русия е класифицирала повечето от своите данни за добив на петрол.

Източник от украинското разузнаване обаче съобщи, че Русия обикновено успешно ремонтира петролни съоръжения "в рамките на една седмица" - защото става въпрос за големи комплекси, с много мощности, за чието поразяване трябват по-сериозни оръжия и само допълнителни западни ракети, съчетани с по-строги енергийни санкции, биха принудили Путин да преразгледа сметките си. В същото време е съмнително, че новата администрация на САЩ ще чуе украинските молби. Още: "Държавен секретар на войната": Блинкен отказал мирни преговори за Украйна в края на 2022? (ВИДЕО)

Във високопоставен доклад, публикуван миналия април в съавторство с други анализатори, генерал Келог твърди, че всякаква перспектива за военна победа на Украйна над Русия се е изпарила и че е малко вероятно да си върне изгубената територия. Според Келог САЩ безмислено пилеят запаси от съвременни оръжия, които може да са необходими в случай на китайска инвазия в Тайван. Освен това той нарича по-нататъшната военна помощ за Украйна "показателна добродетел" и при това "скъпа". Бъдещата военна помощ на САЩ, настоя той, "ще изисква Украйна да участва в мирни преговори с Русия".

Такива приказки биха могли да доведат до отчаяние в Украйна, но правителството на Зеленски демонстрира оптимизъм.

След изборната победа на Тръмп през ноември украинският лидер действаше неуморно, изпращайки делегация след делегация във Вашингтон, за да се срещнат със сътрудниците на новоизбрания президент, както и със съюзниците му в Конгреса. Комбинирайки убеждаване с ласкателство, ръководителят на комисията по външни работи на украинския парламент дори номинира Тръмп за Нобеловата награда за мир за 2025 г. Още: CNN: Тръмп е инициирал обаждане до Путин, ще уговарят лична среща

Основната надежда на украинските официални лица е, че ако новият президент на САЩ не може да бъде убеден да осигури необходимата подкрепа на бойното поле, той поне може да бъде убеден да не изоставя Украйна на произвола на съдбата.

Тръмп може да се надява да преговаря директно с Путин, като мъжкар с мъжкар. Но новоизбраният президент на САЩ рискува да повтори провала на Джо Байдън с Афганистан, ако на Русия бъде позволено да разчлени Украйна.

Украински официални лица считат, че са успели да убедят новата администрация на САЩ, че руската агресия "е по-малко за придобиване на украинска територия, а повече за преразпределение на влияние", казва Подоляк. С други думи, крайната цел на Путин е не само завладяването на Украйна, но и унищожаването на Запада. Още: Лъжите за "проваления мир от Истанбул" отново напират в медийната среда в САЩ

Ролята на Тръмп и Запада

Тръмп наскоро смекчи обещанията си за разрешаване на украинската криза в първия си ден на поста. Той все още иска да прекрати боевете възможно най-бързо, но сега признава, че това ще отнеме поне 6 месеца.

Освен всичко друго новоизбраният президент на САЩ е воден и от желанието да получи Нобелова награда за мир, пише вестник The Times. Както самият той счита, че е трябвало да я получи още по време на първия си мандат в Белия дом. Тръмп вярва, че Нобеловата награда ще бъде гарантирана от траен мир в Украйна и следователно няма да допусне капитулацията на Украйна, се казва в един доклад. Още: Макрон и Стармър преговарят за мироопазващи сили в Украйна: Британска медия начерта три сценария

Въпреки предпазливия си оптимизъм, украинските официални лица тихо обмислят перспективата за преговори от недотам идеална позиция, освен ако Тръмп не промени решението си (ако приемем, че Путин изобщо се съгласи с тях). Още: Близък до Тръмп предупреди Путин с план за Украйна. Покровск се държи, впечатляващ украински удар в Часов Яр (ОБЗОР-ВИДЕО)

Ако преговорите започнат, казва съветникът на вицепремиера Елена Сотник, изключително важно е на масата да присъстват не само Русия и САЩ, но и самата Украйна и нейните европейски партньори, по-специално Обединеното кралство. Киър Стармър посети Киев наскоро и обеща да предостави силни гаранции за сигурност, ако може да се постигне примирие с Русия. На разговорите със Зеленски британският премиер се врече да работи за постигането на "справедлив и траен" мир, който гарантира сигурността и независимостта на Украйна.

Обединеното кралство обсъжда изпращането на войници за потенциални мироопазващи сили в Украйна. Но украинските власти предупреждават, че всяко примирие може да бъде осигурено само ако западните сили са готови да нанесат мощен удар срещу Русия, ако примирието бъде нарушено. Това ще означава осигуряване на забранена за полети зона за руски военни самолети над Украйна, подготовка на ракети за поразяване на цели в Русия, готовност за незабавен отговор на нарушения на прекратяването на огъня, както и обучение и укрепване на изтощената украинска армия, подчерта Подоляк. Още: Пътят към мир в Украйна минава през още по-тежки санкции за Русия: Тръмп го обмисля

Но дори и това може да не е достатъчно за правителството на Зеленски. Единственият реален начин за сдържане на Русия, счита Елена Сотник, е да се предприеме стъпка, срещу която САЩ и някои от техните европейски съюзници продължават да се противопоставят категорично. "Единствената наистина стабилна гаранция за сигурност е членството на Украйна в НАТО", заключи тя. Още: Bloomberg: Загуба на земи, отказ от НАТО и малка армия: Вероятните условия на Путин за мир

Превод: Ганчо Каменарски, от The Telegraph

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес