Лидерите на 27-те страни-членки на ЕС ще решат на среща на върха на 14-15 декември дали да започнат преговори с Украйна и Молдова за присъединяване към съюза, предаде Ройтерс. Според дипломат от ЕС постигането на споразумение за започване на преговори с Украйна ще бъде „много, много трудна“ задача, най-вече заради позицията на Унгария.
Още: Орбан с нова критика към Запада: Стратегията за Украйна е грешна, Русия няма да загуби (ВИДЕО)
Припомняме, че унгарският премиер Виктор Орбан даде ясно да се разбере, че страната му не желае въпросът с членството на Украйна в Европейския съюз да се обсъжда на срещата на евролидерите този месец. „Трябва да е предварително ясно, че няма да има споразумение между държавите“, заяви той преди събитието на 14-15 декември.
Защо Унгария не иска Украйна в ЕС?
Още след като Европейската комисия препоръча начало на преговори за членство на Киев в блока, както и на Молдова, Орбан заплаши с вето евроинтеграцията на Украйна.
Правителството на Унгария обясни, че причината за това е нарушаването на правата на унгарското малцинство в Украйна - има се предвид Закарпатието, където живеят етнически унгарци. От Будапеща заявиха, че ще блокират преговорите между Киев и Брюксел, докато не бъдат изпълнени изискванията за езика и образованието. Над 70% от образованието на децата над определен клас трябва да преминава само на украински според местния закон, с което Будапеща е несъгласна.
Още: Американските средства за подпомагане на Украйна срещу Русия са на изчерпване
"Бяха въведени нови закони, които направиха живота на унгарците в Украйна мизерен", заяви преди време Балаш Орбан - дясната ръка и политически съветник на премиера Виктор Орбан (двамата нямат роднинска връзка). Орбан, който блокира пакетите с помощи на ЕС за Украйна редовно и се обявява против санкциите срещу Русия, също така не иска членство на Киев в НАТО.
Още: Орбан с нова критика към Запада: Стратегията за Украйна е грешна, Русия няма да загуби (ВИДЕО)
"Това споразумение може да продължи до 5-10 години. Нека дадем време да работим заедно и когато видим, че можем да работим заедно, тогава да повдигнем въпроса за членството", допълни той.