Ще станем ли свидетели на швейцарски Brexit през май? Ще прекрати ли споразумението си с ЕС за свободно движение на хора страната? Това трябва да реши на референдум швейцарското общество. Той е подкрепян от крайнодясната Швейцарска народна партия (SVP). Т. нар. "инициатива на ограничаване" ще бъде част от втория кръг референдуми в страната, който ще се проведе на 17 май.
Ако партията спечели вота за т.нар. швейцарски Brexit, страната ще изгуби привилегирования си достъп до единния пазар на ЕС, който е жизненоважен за икономиката ѝ. Инициативата призовава страната да измени Конституцията си, за да се гарантира, че може автоматично да прилага имиграционната политика.
Ако инициативата бъде прокарана, швейцарските власти ще имат една година да договорят прекратяване на споразумението си с Брюксел от 1999 г. за свободното движение на хора между Швейцария и Общността.
SVP, най-голямата партия в Швейцария, се бори срещу миграцията и влиянието на ЕС в Швейцария, а правителството е проевропейски настроено и е против това предложение, като активно информира обществото за минусите от подобно решение, съобщава БНР.
За друг проблем, пред който може да се окаже Швейцария, алармира правосъдният министър Карин Келер-Зутер: а именно, страната може да се окаже извън Шенген и от Дъблинското споразумение за мигрантите. Швейцария не е член на ЕС и разрив в двустранните отношения с Евросъюза би я поставил в много по-тежко положение от Великобритания, тъй като ЕС няма задължението да преговаря, допълни Келер-Зутер.
"На практика ще трябва да се молим на нашия най-голям търговски партньор", каза още тя. ЕС внася 52% от швейцарския износ на стоки и генерира 70 на сто от вноса в страната през 2018 г.
Евроскептичната Народна партия е най-голямата в парламента и разполага с две места в кабинета. Тя отдавна се бори да поеме контрол върху имиграцията. Проучване отпреди месец показа, че 58% от гражданите са против "швейцарски Brexit", а 35 на сто одобряват идеята.
Предстоящото гласуване през май е част от швейцарската система на пряка демокрация, при която швейцарците гласуват по национални, регионални и местни въпроси на всеки няколко месеца.
100 000 подписа са необходими за организиране на референдум за промяна на конституцията, а 50 000 подписа са достатъчни за референдум за промяна на закон, гласуван от парламента.