Украйна планира да изгради две военноморски бази в Черно море за защита на своята територия, съобщи президентът на страната Владимир Зеленски по време на ежегодното си послание към Върховната Рада, предаде Свободная пресса.
Това щяла да е крачка към създаването на армия, която „няма да позволи да се даде украинска територия без бой”, както станало с Крим. Той уверил, че няма да позволи съкращаването на финансирането за украинската армия през следващата година.
В хода на посланието Зеленски отбелязва, че продължава модернизацията на военните съдове, подготовката на десантни катери, приетата на въоръжение противокорабна ракета „Нептун”.
В руската Държавна дума не реагират остро на тези заявления, като само се усъмнили, че тези планове Украйна може да ги реализира самостоятелно. Кримският депутат Андрей Козенко дори предположил, че обектите може да бъдат построени с американски пари.
Слухове за разполагане на бази на НАТО на територията на Украйна се носят отдавна, но не са официално потвърдени. Сред тях е оборудване в Очаков на склад за плавателни средства на специалните подразделения на морската пехота на САЩ.
Някои руски военни експерти считат, че изявлението на президента Зеленски е част от обичайната реторика на украинското ръководство. Реално обаче е възможен и сценарий, при който думите за строителство на бази за ВМС трябва да стане прикритие за поява на обекти от натовска или американска инфраструктура на територията на Украйна, при това едновременно в Черно и Азовско море. Според руските експерти този вариант заплашва да разклати цялата европейска система за сигурност и именно за това не трябва да се изключва.
Военният експерт Иван Коновалов счита думите на Зеленски празни откъм съдържание. Според него за създаването на пълноценна военноморска база от типа на руската в Севастопол ще е нужен целият годишен бюджет на Украйна. А за обслужването и инфраструктурата й ще трябват от 500 млн долара до 1 милиард. Украйна няма такива пари. Затова Коновалов допуска, че става дума само за обновление на съществуващи обекти.
Според руски експерти, ако се строят две бази, то едната вероятно ще бъде разположена в Черно море, а другата ще е в Азовско море. Проблемът обаче е, че от стратегическа гледна точка двете бази няма да могат взаимно да се поддържат със сили и средства. Още повече силите в руското Азовско море (няколко катера) ще бъдат затворени и постоянно под прицел.
По-просто е черноморската база да бъде разположена в Одеса, от където практически несъществуващите украински ВМС да демонстрират някаква близост и солидарност с ВМС на НАТО.
Накратко: Русия изобщо не реагира сериозно на заканите. Приема ли ги обаче сериозно Вашингтон или Брюксел?
Така отново изниква предположението на депутата Андрей Козенко, че базите може да са с американски средства. Уточнението е, че това може да стане след сключване на дългосрочен договор за аренда на обекта, както направи Русия с базата в сирийския Тартус. Това обаче е продължителен процес.
Москва за сега основателно не реагира: светът го тресе коронавирус с усложнения и последици, в САЩ съвсем наскоро предстоят избори за президент, здравето на украинската икономика е със сериозна диагноза, единствената украинска фрегата „Гетман Сагайдачный” може да отиде за скрап и украинските ВМС да останат само с катери... А и Кремъл никога не приема безучастно такива предизвикателства.
Превод: Ганчо Каменарски