Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще получи ли разрешение руската ваксина "Спутник V" за употреба в Евросъюза?

24 февруари 2021, 21:00 часа • 5975 прочитания

Хвалбата на президента Владимир Путин през август м.г., че Русия е създала първата в света ваксина срещу COVID-19, преди дори да е завършила изпитанията за безопасност, предизвика скептицизъм в световен мащаб. Сега обаче, изглежда, че Москва ще пожъне значителен дипломатически дивидент с най-големия си научен пробив от съветската ера, пише 24 часа.

Редица държави по света се редят на опашка за доставки на “Спутник V”, след като рецензирани резултати, публикувани в медицинското списание “Lancet”, показаха, че руската ваксина предпазва от смъртоносния вирус толкова добре, колкото и американските и европейските препарати, и много по-ефективно от китайските конкуренти. “Спутник V” обаче все още чака зелена светлина от Европейската агенция по лекарствата, преди да бъде внедрена във всички 27 държави от ЕС.

Засега ваксината е на разположение в Унгария, след като получи 6-месечно разрешение за спешна употреба от премиера Виктор Орбан - яростен критик на ЕС заради бавните доставки на одобрените ваксини. “Спутник V” вече се разпространява и в няколко страни извън Европейския съюз, включително Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Беларус и Армения. Руските власти казват, че препаратът вече е одобрен от 33 държави, сред които са Мексико, Аржентина, Бразилия, Боливия, Алжир, Пакистан, Монголия, Гана и др.

В топ 6 на най-обсъжданите научни публикации за всички времена влезе статията в списание “Lancet” за ефективността на руската ваксина. Проучването показва, че “Спутник V” е 91,6% ефективна срещу симптоматични случаи на COVID-19. Пасивният конфликт между Москва и Брюксел обаче продължава заради предполагаемата мудност на базирания в Амстердам европейски регулатор. Според EMA “Спутник V” е обект на същия процес на вземане на решения като всички други ваксини срещу COVID-19, но проблемът е, че все още не са налични пълните масиви от данни. Първата стъпка е “непрекъснат преглед” на данните и клинични изпитвания. След това трябва да последва официално заявление за едногодишно разрешително за пускане на пазара. Времето, което е необходимо между непрекъснатия преглед и упълномощаването, е между 2 и 4 месеца.

Понастоящем в ЕС са разрешени три ваксини - на Pfizer/BioNTech, Moderna и на AstraZeneca. EMA настоява, че “Спутник V” дори още не е започнала фаза на непрекъснат преглед и посочва, че досега не е получавала заявления за продължаване на прегледа или разрешение за пускане на пазара, “въпреки съобщенията за противното”. Разработчиците и поддръжниците на “Спутник V” спорят, че вече е подадено искане за продължаване на прегледа. Руският Фонд за директни инвестиции, участвал в разработката, отхвърли “погрешно насочени” съобщения, че документацията била изпратена на грешната агенция. Тъй като това е първата ваксина, разработена от незападна държава, производствените обекти извън ЕС също трябва да бъдат инспектирани.

“Те не произвеждат в Европа, така че, разбира се, трябва да има процес на инспекция в производствените обекти”, каза преди дни шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен. Тя се усъмни защо Москва толкова силно иска да пусне ваксината в ЕС. “Като цяло трябва да кажа, че все още се чудим защо Русия на теория предлага милиони и милиони дози, но не постига достатъчно напредък във ваксинирането на собственото си население”, каза тя. 

Само 2,2 млн. руснаци са получили първата доза от двукратната ваксина, или по-малко от 2%. За сравнение в САЩ около 41 млн. души или около 13% от населението, вече са получили първи инжекции. Действителният брой дози, разпределени в Русия, е държавна тайна, каза Дмитрий Кулиш, професор в Института за наука и технологии “Сколково” в Москва.

Според анализатори руската ваксинационна дипломация вече постига целите си. Москва помогна за задълбочаване на разделенията в ЕС, изпращайки пратка до Унгария, преди регулаторите да я одобрят за целия блок. Подбуди вътрешния раздор в Украйна, като подчерта бавните доставки на западни ваксини за страната. В Латинска Америка пък подкопава общественото доверие във ваксините, произведени в САЩ. В дългосрочен план Русия се стреми към чуждестранни производители да разширят производството, като подписва споразумения с компании в Индия, Южна Корея и Китай.

Сериозни нежелани реакции, изискващи хоспитализация, рядко се наблюдават у доброволците, получили дози от руския препарат. Нито един тежък случай не е свързан с ваксинация, подчертава статията в “Lancet”. 94% от нежеланите реакции са леки. В рамките на два дни са възможни втрисане, общо неразположение, главоболие, треска, както и подуване и болезненост на мястото на инжектиране. По-рядко ваксинираните хора изпитват гадене, увеличени лимфни възли и намален апетит. Възможна е и алергична реакция. През първите 3 дни след ваксинацията не се препоръчва да се мокри мястото на инжектиране, да се посещава сауна и да се пие алкохол. В сравнение с другата масово одобрена аденовирусна ваксина - на AstraZeneca, “Спутник V” показва по-добри резултати. Общата ефективност за западната ваксина е 70,4%, а на “Спутник V” - 91,6%. Точно като руската, британско-шведската разработка има 100% ефективност срещу тежки случаи, започвайки от 21- ия ден след първата доза.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес