Европейският съюз и Централна Азия се сближават и връзката помежду им става все по-тясна. Това заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел на конференция в Астана след среща с президента на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев.
Последният отбеляза, че визитата е "ново доказателство за взаимния интерес" на Казахстан и ЕС "отношенията да се издигнат на ново равнище".
Шарл Мишел призова освен това "да се развиват транспортните инфраструктури" и посочи, че богатият на въглеводороди регион е "важен партньор" на ЕС, който се стреми да намали зависимостта си от Москва, откакто руски войски нахлуха през февруари в Украйна.
Според председателя на Европейския съвет "тази среща е нещо повече от обикновен политически диалог между два региона, това е мощен символ на нашето засилено сътрудничество и силен сигнал за ангажимента на ЕС в този регион".
"ЕС е най-големият икономически партньор на Казахстан и най-големият чуждестранен инвеститор в тази страна", напомни Мишел, като допълни, че остава още "много неизползван потенциал".
Две седмици преди посещението в Астана се състояха редица срещи на върха, в които участва по-специално Русия, но също така Китай и Турция, разчитащи трайно да засилят влиянието си в региона, където някога се разпореждаше Москва.
Петте републики от Централна Азия, членуващи в различни политически и военни обединения с Русия, не осъдиха войната, водена от Мосва в Украйна, но никоя не подкрепи Кремъл открито.
Богатият на горива и минерали Казахстан е в центъра на гигантския инфраструктурно-търговски проект на Китай, изграждащ нови "пътища на коприната". Същевременно Астана търси нови начини да изнася своя петрол, три четвърти от който минават по маршрут, пресичащ Русия. А в началото на юли президентът Токаев се ангажира да засили икономическото сътрудничество с ЕС.
ОЩЕ: Шарл Мишел: ЕС трябва спешно да създаде енергиен съюз