Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Северен поток 2" отново е изправен пред спънка - заради съдебна жалба

18 май 2021, 07:35 часа • 1453 прочитания

Германската екологична организация Deutsche Umwelthilfe (DUH) възнамерява да обжалва решението на Федералната служба за корабоплаване и хидрография (BSH) за незабавно изпълнение на разрешението за полагане на тръби за "Северен поток 2" във водите на Германия, се казва в изявление на DUH, цитирано от БГНЕС.

"Вместо да се изчака производството по делото, заведено от природозащитници от DUH през април, което всъщност има суспензивен ефект, тук се правят нещата - противно на здравия разум по отношение на политиката в областта на климата, тъй като както и в противоречие с духа и текста на решението на Федералния конституционен съд за опазване на околната среда", каза ръководителят на организацията Саша Мюлер-Кренър. "Ще подадем молба до Административния съд в Хамбург за възстановяване на суспензионния ефект на нашето искане. Използваме всички правни средства, за да спрем по-нататъшното изграждане на този остарял мегапроект", аргументира се той.

По-рано германският регулатор разпореди незабавното прилагане на разрешително от 14 януари за прокарване на газопровода на 2-километров участък в изключителната икономическа зона на Германия с помощта на кораби със система за котвено позициониране като "Фортуна". Според BSH е разрешено да се полагат тръби само на дъното, а монтажните работи могат да започнат по-късно, в края на май, съобщава ТАСС.

На 13 април Deutsche Umwelthilfe поиска съда в Хамбург да отмени решението за издаване на разрешение за продължаване на строителството на "Северен поток 2" в германски териториални води. По-късно друга природозащитна организация, NABU, подаде подобен иск.

Проектът "Северен поток 2" включва изграждането на две линии на газопровод с общ капацитет 55 милиарда кубически метра на година от крайбрежието на Русия през Балтийско море до Германия. Работата беше спряна през декември 2019 г., след като швейцарската компания Allseas изостави полагането на тръби поради възможни санкции от САЩ. От декември 2020 г. строителството на газопровода е възобновено след едногодишна пауза, основно с руски усилия. "Северен поток 2" до момента е изграден на 95%.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес