Европейската комисия прие в петък седмия си пакет от санкции срещу Русия, с който ЕК поема ангажимент да ги прилага "по-ефективно" и да ги удължи до януари 2023 г.
Добавена е забрана за внос на руско злато. Има и важна промяна – изменят се съществуващите ограничителни мерки срещу Москва, за да не се възпрепятства износът на храни, който е предпоставка за световен глад. "В пакета се подчертава, че санкциите на ЕС не са насочени по никакъв начин към търговията със селскостопански продукти между трети държави и Русия", подчертават от ЕК в официалното съобщение.
Новите мерки са определени като "пакет за поддържане и привеждане в съответствие". Източник от ЕК го нарича пред Reuters "шести и половина" пакет от санкции заради ограничения му обхват в сравнение с предишните мерки, които засегнаха руския петрол, въглищата и др. Въпреки това някои нови санкции биха могли да окажат сериозно въздействие върху вече засегнатите сектори.
Пратениците на страните членки трябва да обсъдят седмия пакет следващата седмица за окончателно одобрение преди лятната ваканция.
Комисията изменя съществуващите санкции, за да се увери, че те не засягат руския износ на храни и зърно, заявиха пред Reuters още преди това трима души, запознати с документа. Африканските страни вече алармираха, че санкциите на ЕС са довели до удължаване на продоволствената криза, причинена главно от войната в Украйна и руската блокада на украинските пристанища, откъдето обикновено се изнасят зърнени храни за целия свят.
ОЩЕ: Киев: Три украински пристанища са деблокирани за превоз на зърно
ЕС отдавна отрича, че санкциите му са повлияли на търговията с храни. Сега предложените промени имат за цел да гарантират, че правилата не се тълкуват погрешно от търговците, включително забраната на достъпа на руски кораби до пристанищата на ЕС. Съгласно тази мярка - руските кораби вече имат право да влизат в тези пристанища, ако превозват храни или лекарства.
Някои търговци обаче избягват храни, изнасяни от руски пристанища, които са непряка собственост на руски държавни компании, санкционирани от Брюксел. Новият пакет ще направи така, че тези пристанища да са освободени от санкции.
ЕК ще затегне съществуващата забрана за влизане на руски кораби в пристанища на ЕС, за да им попречи да заобикалят санкциите, разтоварвайки товарите си на външни докове, каза източникът. За тази цел ще бъде разширена дефиницията за „пристанища“.
Брюксел затяга съществуващите мерки с нови ограничения върху вноса на стоки, които биха могли да се използват за военни цели, включително химикали и машини.
Нови физически и юридически лица, считани за близки до Кремъл, също ще бъдат добавени към черния списък на ЕС, който изисква замразяване на активите им и забрана за пътуване в рамките на блока. Все още имената им не са известни.
Забраната за предлагане на западни облачни услуги на руски клиенти, която първоначално се разглеждаше като част от новия пакет, се запазва за в бъдеще, тъй като мярката сега се съгласува със САЩ и Великобритания, чиито компании доминират в сектора.