Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ засега не искат да дадат на Украйна оръжие, което определено ще притисне руската армия в Донбас

19 май 2022, 13:59 часа • 18530 прочитания

От няколко месеца Украйна иска от САЩ да ѝ предостави по-модерни реактивни системи за залпов огън. Белият дом обаче се опасява, че използването на тези оръжия от Украйна може да ескалира и да удължи конфликта. Според представител на администрацията на Байдън, Вашингтон и Киев продължават "активно да обсъждат" този въпрос, пише Politico.

САЩ доставяха на Украйна стари реактивни системи за залпов огън в съветски стил (тип "катюша"), без да вдигат много шум относно това. Но за ограничаване на руските войски в Донбас са необходими по-точни и мощни американски системи, казват в Киев. Белият дом обаче се опасява, че това може да подтикне Русия да използва химически оръжия или други оръжия за масово унищожение.

Основната причина е тривиална - дори ракетната система M270, която е произведена още през 1983 година от САЩ, може да стреля на разстояние до 100 мили, при това с 12 ракети, особено по-модерни. Затова и Белият дом се опасява, че с такова оръжие украинците може да атакуват дори руски територии и предпочита да доставя по-традиционните гаубици (M777), които стрелят на разстояние от около 40 километра. Но в речта си пред Г-7 украинският президент Володимир Зеленски настоя, че Украйна има нужда от M270, "за да победи тиранията".

Директорът на АНС Аврил Хейнс каза миналата седмица пред сенатската комисия по оръжейната политика, че Путин може да премине към "по-непредвидима и потенциално ескалираща траектория" на действия, ако войната се проточи "или ако почувства, че Русия губи в Украйна".

Официални лица в Киев се оплакват, че колкото по-дълго Западът отлага изпращането на оръжията, от които се нуждае, толкова по-лоши са последствията за цивилното население на Украйна.

Администрацията на Байдън вече е предоставила на украинските военни оръжия и доставки на стойност 4,5 милиарда долара. Допълнителни средства може да започнат да пристигат още тази седмица. Очаква се Конгресът да гласува пакет за военна и хуманитарна помощ на стойност 40 милиарда долара.

Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес