Пентагонът предложи категорично да бъде отхвърлен плана, според който Полша трябваше да предостави свои изтребители МиГ на Украйна. Самолетите трябваше да се включат във войната, управлявани от украински пилоти и да бъдат доставени през американската база "Рамщайн", която се намира в Германия.
Според САЩ, обаче, предоставянето на самолетите е ход с "висок риск" и може да се тълкува като ескалация на събитията, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Говорителят на Пентагона Джон Кърби съобщи, че "не подкрепяме прехвърлянето на допълнителни изтребители към украинските военновъздушни сили в момента и следователно нямаме желание да ги виждаме на наши летища". Вчера, 9 март, министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин разговаря с полския си колега.
"Това е нещо, което няма да коментираме в момента", добави Кърби в отговор на въпрос за предложението на Полша да изпрати свои изтребители МиГ-29 в Киев през американска въздушна база в Германия.
Моментната ситуация в Украйна
Деветдневната руска обсада на стратегическото пристанище Мариупол в Южна Украйна доведе до смъртта на общо 1207 цивилни. Това съобщиха местните власти в града в своя Telegram канал.
"Девет дни. Девет дни блокада на Мариупол. Девет дни непрекъснати бомбардировки на цивилното население. Девет дни, половин милион души, живеещи без ток, вода, парно или комуникации. Девет дни, в които градът е откъснат от външния свят Девет дни - 1207 убити мариуполски цивилни. Девет дни геноцид над цивилното население", пише кметството.
"Никога няма да простим. Никога няма да забравим, ние се държим, ние, мариуполците", допълва кметството. Градът е подложен на ожесточени бомбардировки от руската армия. В сряда вечер беше унищожена педиатрична болница заедно с родилно отделение.
Украинското президентство потвърди тази информация: "Нямаме точната цифра, но временната цифра е вярна", посочиха от офиса на Зеленски.
С ключово пристанище на Азовско море, Мариупол беше дом на повече от 450 000 души преди началото на руската инвазия на 24 февруари.
През последните пет дни руснаците са напреднали с повече от 80 километра на североизточния фронт и се приближават до украинската столица Киев. Миналата събота руснаците бяха на около 80 километра по-нагоре по този път, на едно ниво с град Чернигов.
"Руските танкове са точно там, на два километра", каза украински офицер, който спира цивилно превозно средство и го кара да се обърне и да се върне обратно, предаде АФП. "Карайте на зигзаг, за да избегнете изстрелите им", съветва той шофьора.
Руските танкове също са само на няколко километра от града на северозапад.
В околните села има малко цивилни коли по пътя, като се движат изключително предпазливо. На задните и предните стъкла хората са залепили ръкописни табелки с надпис: "Деца", с надеждата, че това ще ги предпази от руски бомбардировки.
Instead of a thousand words...
— NEXTA (@nexta_tv) March 9, 2022
The sign on the car: "Evacuation of children" pic.twitter.com/ibOa1EPBRv
В най-близкото село, Велика Димерка, "повечето жени и деца са си тръгнали, останаха основно мъжете", казва 43-годишният Олег, един от цивилните доброволци, охраняващи първия контролно-пропускателен пункт на пътя, водещ към селото от магистралата. Олег е напрегнат: ден по-рано руски танкове превзеха две близки села: Шевченкове и Богдановка. Скоро след това, във вторник следобед, "руснаците ни бомбардираха с ракети "Град", казва той.
Същия ден руската армия е искала да нахлуе във Велика Димерка, но украинската армия им попречва като взривява един от руските танкове с ракетна установка. Видеокадри от удар на украинската армия срещу руска военна колона в Суми се появиха в Twitter:
In the #Sumy region, the territorial defense defeated an enemy column. pic.twitter.com/9ntD3yXiaf
— NEXTA (@nexta_tv) March 9, 2022
НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 10.03. - Две седмици война