Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ готови да пращат още оръжия, но пък искат Киев да не поразява цели навътре в Русия

27 май 2022, 09:34 часа • 13544 прочитания

Докато САЩ и съюзниците им предоставят на Украйна все по-модерни оръжия, Вашингтон обсъжда с Киев опасността от ескалация, ако украинските сили нанесат удари дълбоко в територията на Русия. Това съобщават американски представители и дипломати пред Reuters.

Задкулисните дискусии, които са изключително деликатни и досега за тях не е разкривано нищо, не поставят изрични географски ограничения за използването на оръжията, доставяни на украинските сили. Но разговорите са имали за цел да се постигне общо разбиране за риска от ескалация, твърдят трима американски служители и дипломатически източници пред агенцията.

"Имаме опасения за ескалация, но все пак не искаме да поставяме географски ограничения или да им връзваме ръцете прекалено много с нещата, които им даваме", казва един от тримата американци, представен като анонимен източник.

Администрацията на президента Джо Байдън и съюзниците на САЩ са все по-склонни да предоставят на Украйна оръжия с по-дълъг обсег, включително гаубици М777. Киев се бори със силите на Русия с по-голям успех, отколкото американските разузнавателни служби предвиждаха. Съобщението на Пентагона от миналата седмица, че Дания ще изпрати на Украйна противокорабни ракети „Харпун“, ще разшири още повече обсега на Киев.

Американски служители твърдят, че администрацията на Байдън дори обмисля да снабди защитаващата се страна с високомобилната артилерийска ракетна система М142 (HIMARS), която в зависимост от боеприпасите може да има обсег от стотици километри.

Но в същото време разузнаването на САЩ предупреждава за нарастващи рискове, особено предвид несъответствието между очевидните амбиции на руския президент Владимир Путин и резултатите на неговите военни. През следващите месеци войната може да се насочи към "по-непредсказуема и потенциално ескалираща траектория", заяви директорът на националното разузнаване Аврил Хейнс по време на изслушване в Сената този месец.

САЩ съвсем съзнателно не водят директна борба с руските сили, но командирите на Пентагона са в постоянен контакт с украинските лидери и предоставят важна разузнавателна информация, която позволява на Украйна да атакува руските войски по суша и по море.

Втори американски служител, също говорещ при условие за анонимност, заяви, че Вашингтон и Киев имат споделено "разбиране" за използването на някои оръжейни системи, предоставени от Запада: "Към момента сме на едно мнение за праговете".

Междувременно руският външен министър Сергей Лавров предупреди Запада, че предоставянето на оръжия на Украйна, способни да ударят руска територия, би било "сериозна стъпка към неприемлива ескалация".

Русия атакува Киев и градове, отдалечени от фронтовата линия. Украйна обаче не е отвърнала с нападения срещу голям руски град, нито е нанесла удари дълбоко в Русия, включително по военни цели като производители на оръжие или снабдителни центрове далеч от границата. Руски официални лица многократно са обвинявали украинските военни, че извършват трансгранични нападения, включително срещу склад за гориво в град Белгород.

В същото време руснаците твърдят, че имат доказателства за планирано украинско настъпление на територията на Русия. В село Троицко (в района на Попасна), което беше взето под контрола на части на самопровъзгласилата се Луганска народна република (ЛНР), е бил намерен макет на района, показващ, че украинските сили подготвят настъпление. Това съобщиха за контролираната от Кремъл руска държавна информационна агенция РИА Новости войници от шести мотострелков казашки полк "Матвей Платов".

Представителят на Демократическата партия на САЩ Джейсън Кроу, който посети Украйна през изминалия месец и разговаря с украинския президент Володимир Зеленски, заяви, че не се притеснява от риска от ескалация. Три месеца след началото на конфликта Русия съсредоточава кампанията си в южната и източната част на страната след неуспешния опит за превземане на Киев.

"Трябва да повторим, както правим във всички случаи, че тези оръжия трябва да се използват отговорно", казва Кроу - ветеран от армията, който е член на Комисията по въоръжените сили и на Постоянната комисия по разузнаването в Конгреса. "Но не съм толкова загрижен за въпроса за ескалацията. Стига ми да се уверя, че украинците могат да победят сега и да отблъснат руските сили."

Един от източниците на Reuters казва, че Украйна има достатъчно мишени за поразяване вътре в страната и това е целта на получаването на оръжия с по-голям обсег от западните съюзници.

Дъглас Лют, бивш посланик на САЩ в НАТО и ветеран от армията, е съгласен, но признава риска от ескалация и политическо разделение в Алианса, ако Украйна нанесе удар дълбоко в Русия. "НАТО не иска това. Както и Украйна", каза Луте пред агенцията.

Остава въпросът дали Украйна би могла да промени стратегията си, ако войната се влоши, и може би да използва предоставеното от САЩ оръжие по начин, който не е бил предвиден първоначално. "Възможно е да има сценарии, при които украинците да бъдат притиснати в ъгъла и да почувстват, че трябва да ескалират нещата допълнително, но все още не сме видели това", твърди един от цитираните дипломати.

Напоследък между САЩ и Украйна се разраства напрежение, след като първо „Ню Йорк Таймс“ лансира предложението Киев да се откаже от част от териториите си в полза на Русия в замяна на мир, а това бе повторено и от бившия държавен секретар Хенри Кисинджър в Давос. Това е в противовес с желанието на украинските власти и предложенията разгневиха Киев.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес