Спечелилата си мрачна слава руска разузнавателна служба ГРУ е опитала да привлече цивилни, за да организира ударна терористична група за саботажи на доставка на западни оръжия и военна помощ за Украйна. Това пише като новина американската медия The Washington Post, след като вчера (18 август) стана ясно, че в Полша са извършени арести, но без да има много информация по въпроса.
Според оскъдните официални данни са задържани няколко души (поне 12 украински бежанци), защото са работили в полза на Русия – най-вече чрез разпространяване на пропаганда. Само че според The Washington Post нещата са по-сериозни.
Задачите от ГРУ по същество
Арестуваните са основно украински бежанци, от Източна Украйна. Тяхната мотивация в болшинството случаи е пари. Първоначално те трябвало да пишат публикации в социалните мрежи, които отговарят на руската пропаганда за случващото се в Украйна. Само че няколко седмици по-късно почнали да идват нови заръки от ГРУ – да се наблюдават полските пристанища и да се поставят камери, които да заснемат случващото се там.
Една такава камера, която се зарежда със слънчев панел, е открита в дърво близо до ключово летище – при това от случаен минувач, който обаче подал сигнал. Именно чрез данните от нея и чрез данни за мобилни комуникации разследващите стигат до тези, които са я поставили. А през март, 2023 година вече идват конкретни нови заповеди от Русия – да се организират операции, с които да се саботират жп пътища, за да дерайлират влакове с доставки на оръжие за Украйна. Целта – да се порази коридор, минаващ през Полша, по който идват около 80% от западните оръжия за Украйна. Начинът – чрез палежи и дори опит за атентат.
Още: Бригада "Азов" пак е на фронта, Германия даде установки IRIS-T и Patriot на Украйна
Големият провал - аматьорският подход
Използваните от ГРУ хора обаче са пълни аматьори – никой от тях няма оперативен опит. На всичкото отгоре комуникацията е правена през Телеграм, тоест информационният канал не е подсигурен достатъчно срещу прихващане.
Една от заподозрените – Мария Медведева, само на 19 години, е арестувана с приятеля си Владислав Посмитюха (беларуски гражданин), докато осъществява разузнаване (повечето арестувани са на възраст между 16 и 20 години). Баща ѝ Павел споделя, че снимките на дъщеря му и приятеля ѝ в социалните мрежи го накарали да се запита откъде имат пари за такива и толкова много на брой екскурзии. Отговорът на дъщеря му, която отишла във Варшава да учи журналистика – приятелят ѝ имал криптовалути, че той правел нещо важно тайно, но не казвал какво.
Според събраните данни и доказателства при арестите ГРУ действително плащали в криптовалути – но само няколкостотин долара за организация на операции по палежи. Освен това – вербуваните са били разпределени в отделни клетки, които не знаят една за друга, а всяка клетка си имала офицер от ГРУ, който да я управлява. Полските служби са имали идея да следят по-дълго разкритите от тях мрежи, за да стигнат по-нагоре по веригата в арестите, но са били принудени да действат след дошли заповеди за саботажи.
Още: САЩ обявиха нова помощ за Украйна на стойност 200 млн. долара
Сега съдебните данни за случая са класифицирани, имената на всички арестувани не се обявяват публично. Има обаче медийни спекулации и за поне трима беларуски граждани, които са участвали в операцията.
"Това е първият път, в който руснаците опитват да организират саботаж и дори терористични атаки в Полша", коментира Станислав Зарин, който е експерт в полската сфера на сигурност. От полска страна са категорични, че този сценарий на ГРУ вече не представлява опасност – ясно е обаче, че руските служби няма да спрат просто така.
Нови оценки: Чудовищни руски и украински загуби (ВИДЕО)
Пълният материал на The Washington Post, базиран на разговори с над дузина източници в сферата на сигурността на Полша, Украйна и САЩ – ТУК!
СНИМКИ: Getty Images