Някои западни наблюдатели, използващи уеб услугата Flightradar24, позволяваща наблюдение на въздушното пространство в реално време, публикуваха на 21 април 2021 г. в мрежата информация, че руският самолет DLRO A-100 Premier уж се е виждал със западен курс в небето на крайния юг на DPR.
Според сайта topcor.ru, наблюдателите дори предположили, че посоченият самолет може да летял по нататък от Мариупол, който е под контрола на Киев, и малко останало да се срещне с разузнавателния БЛА на американските ВВС RQ-4 Global Hawk (номер 11-2049).
Беше изяснено, че гореспоменатият перспективен самолет за ранно предупреждение и контрол (номер RF-78651), построен на базата на Il-76MD-90A, вероятно е излетял от Таганрог в крайния руски югозапад, където вече е базиран един A-50 (номер 94268), наскоро пребазиран там от Иваново. По време на полета А-100 „проникнал“ във въздушното пространство на ДНР в направление на украинския пристанищен Мариупол. Точно в това време американците наблюдавали какво се случва на контактната линия между страните в Донбас.
Тази информация "за нахлуването на руския самолет" предизвика силен скептицизъм сред огромния брой коментатори, които трудно могат да бъдат заподозрени в съчувствие на Москва. Те разумно отбелязаха, че нито американските, нито украинските военни са получили потвърждение за това, а A-100 все още се тества и трябва да влезе в руските Въздушнокосмически сили едва през 2024 година.
Освен това украинската армия разполага с остаряла, но голяма система за противовъздушна отбрана, която многократно е доказала, че не е трудно да се свалят големи и ниско маневрени самолети с размерите на транспортен или пътнически самолет и все още да не са обхванати от придружаващи изтребители.
Някои коментатори подходиха към описания полет на А-100 като цяло с голям сарказъм и открито се подиграваха на онези, които публикуваха снимката, на която руският самолет беше „фиксиран“ в Мариупол. Някои потребители публикуваха подобни снимки, но на тях траекторията на полета на A-100 беше удължена още повече, където дължината на маршрута зависи само от въображението на автора.
Превод: Ганчо Каменарски