Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия спря за кратко синьото гориво за Германия по газопровода "Ямал-Европа"

02 май 2022, 22:52 часа • 10485 прочитания

Физическите потоци на газ по газопровода "Ямал-Европа", по който се доставя синьо гориво от Русия през Полша за Германия, са спрели. Това сочат данни на оператора на газопровода Gascade, предаде "Ройтерс".

Физическият изходен поток в измервателната точка Малнау на границата с Германия е бил 13 218 713 киловатчаса (kWh/h), преди да спадне до 0, сочат данните. През последните дни през газопровода "Ямал-Европа" и Полша получаваше по 30 милиона кубически метра газ. След кратко спиране потоците на газ се възобновили, показват данни на оператора на газопровода Gascade.

"Ямал — Европа" e транснационалнa автоматична газопроводна система, въведена в действие през 1999 г. с цел заобикаляне на Украйна. Съоръжението свързва газовите находища на север от Западен Сибир с потребителите в Европа.

По-рано днес бе съобщено, че Германия се отказва от съпротивата си срещу забраната на вноса на руски петрол. Двама министри от правителството на канцлера Олаф Шолц казаха, че Германия е готова да подкрепи незабавна забрана за вноса на руски петрол, както и че най-голямата европейска икономика е в състояние да се справи, ако заради това се стигне до повишение на цените и недостиг на доставки, предаде Ройтерс. Изказванията за това направиха финансовият министър Кристиан Линднер и икономическият Роберт Хабек.

Припомняме, че Русия поиска от "неприятелските държави" да плащат руския газ в рубли. Германия е в този списък с неприятелски държави, но вече обяви, че плащането в рубли е нарушение на договора за доставка. В края на април Москва обяви, че спира синьото гориво за България и Полша.

Европейският съюз вече обяви, че плащането на газа в рубли би означавало нарушаване на санкциите срещу Русия. Според новата схема на плащане, изисквана от Кремъл, купувачът открива две сметки в "Газпромбанк". Едната е в твърда валута - евро или долари, другата е в рубли. Купувачът плаща в твърда валута, после руснаците конвертират в рубли. Само че това става като валутната операция мине през Московската фондова борса - и няма краен срок кога да бъде извършена. С други думи, може да бъде дадена твърда валута, но неопределен период от време тя да не бъде обърната в рубли т.е. всичко зависи от Русия. Отделно курсът на рублата се определя от Руската централна банка и от борсата в Москва т.е. от Владимир Путин.

Следете в реално време ситуацията в Украйна тук.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес