Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия следи американски кораб, участвал в американския ракетен удар в Сирия

18 април 2019, 06:10 часа • 4993 прочитания

Американският разрушител "Рос", който влезе в Черно море, е следен внимателно от руския флот. Зачислени са два кораба, които са своеобразен конвой - корвета "Василий Биков" и разузнавателния кораб "Иван Хурс", коментира руското издание "Взгляд", цитирано от Агенция "Фокус".

"Определените сили и активи на Черноморския флот извършват непрекъснат мониторинг на разрушителя на американския флот "Рос", който влезе в Черно море на 14 април 2019 г.", съобщава Министерството на отбраната на Русия. Корабът на американския флот също е "взет под постоянно наблюдение от бреговите радиотехнически средства на флота". Патрулният кораб "Василий Биков" и разузнавателният кораб "Иван Хурс" следят действията на американския военен кораб директно, потвърдиха от руското отбранително министерство.

"Като се има предвид това, което се случва в Украйна и Грузия, корабите на НАТО вече не могат да бъдат считани за приятелски. Затова е установен строг мониторинг, както чрез радиотехнически средства, така и чрез радиопроследяване, както и визуално", каза адмирал Игор Касатонов, водещ анализатор на групата съветници от Черноморския флот на началника на Руския генерален щаб.

"Членовете на НАТО влизат в Черно море според правилата - 21 дни, не повече, и досега това правило не е било нарушавано. Що се отнася до тях, имаме космически станции - сателити, има корабни станции, които могат да използват всякакви възможности за наблюдение - навигация, борба и т.н. И накрая, има визуално наблюдение. Плюс самолети и хеликоптери. Няма проблем в Черно море, необходимо е да се наблюдава", добавя още един бивш главнокомандващ на Руския черноморски флот адмирал Владимир Комойдов.

Разрушителят "Рос" е базиран във военноморската база в испанското пристанище Рота. Заедно с наземните бази за противоракетна отбрана на САЩ в Полша и Румъния, той е участник в програмата за изграждане на американската система за противоракетна отбрана в Европа. Преди две години екипажът на "Рос" участва в масивен удар с крилати ракети по сирийското военно летище Шайрат.

Що се отнася до новите му руски "придружители", и двата кораба са нови, пуснати са на вода само преди две години. Патрулният кораб "Василий Биков" разполага с усъвършенствани сонарни и електронни оръжия, по-специално сонарна станция "Ариадна", която позволява да се откриват подводници на значителни разстояния, съвременни средства за активно и пасивно радио-електронно смущение, включително и най-новия компютър "ПК-10". Хидроакустичният комплекс също така дава възможност за опознаване на режимите на работа на машинно-котелното помещение на вражеския съд и заснемане на шумови портрети.

Вицепрезидентът на Руската академия за ракетни и артилерийски науки, доктор на военните науки, капитан първия ранг Константин Сивков разказа и за бордовия навигационен радар и комплекса "Позитив-МК". "Той може да открие начина на работа на електронните средства на американския кораб, както и средствата за електронното разузнаване", обясни експертът. "Те са тези, които позволяват да се наблюдава състоянието на американския кораб, функционирането на различните му електронни системи, да го фотографират, така че по-късно промените във въоръжаването с течение на времето могат да бъдат сравнени", каза Сивков.

Експертът добави, че "Василий Биков" "носи на борда хеликоптера Ка-27 и 24 безпилотни летателни апарата. Хеликоптери и радиоакустични шамандури могат да бъдат използвани за улавяне на шумовият портрет от сигналите, които маркират." "Най-вероятно те ще използват пасивния режим на хидроакустичната станция, спуснат от хеликоптер. Той се поставя под вода и се записва шумовия спектър на вражески кораб”, обясни Сивков.

Що се отнася до кораба "Иван Хурс", там "всичко е същото, само в по-голям мащаб", заяви Сивков. "Това е разузнавателен кораб, на него има специално оборудване, но специфичното му техническо оборудване е класифицирана информация", добави той.

"Корвета като "Василий Биков" с противокорабни ракети традиционно придружава американските кораби в Черно море. Идеята е следната: необходимо е да се потопи съответният кораб преди момента, в който може евентуално да изстреля ракетите си. Ракетите могат да достигнат до Москва", заяви военният експерт Павел Фелгенхауер пред в. "Взгляд".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес