Руските парламентаристи във вторник подкрепиха законопроект, който ще принуди чуждестранните интернет компании да създадат местни офиси или да бъдат подложени на строги наказания, включително пълна забрана, съобщи АФП, цитирани от БГНЕС.
Законопроектът беше приет на първото от трите необходими четения, се казва в изявление на долната камара на парламента.
Правната норма се отнася до онлайн компании, чиито ежедневни потребители в Русия надхвърлят 500 000. Неспазването ще доведе до санкции, включително забрана за рекламиране на техните услуги, забрана за събиране на плащания или частично или пълно блокиране в страната.
През последните месеци Русия засили усилията си да наложи по-голям контрол върху онлайн платформи, включително Facebook, Twitter и YouTube, като президентът Владимир Путин заяви, че големите технологични компании са станали толкова влиятелни, че се „конкурират“ със суверенните държави.
През септември в страната ще се проведат парламентарни избори.
Ограничителните мерки породиха загриженост сред критиците на Кремъл, които се страхуват, че ограничаването е насочено към заглушаване на гласовете на опозицията.
През януари руските власти обвиниха чуждестранните социални медийни платформи, че се намесват във вътрешните работи на страната, като не заличават призиви за протест в подкрепа на лидера на опозицията Алексей Навални.
Държавният надзорен орган по телекомуникации през март забави скоростта, с която работи Twitter. Москва обвини сайта за микроблогове, че не е успял да премахне съдържание, свързано с детска порнография, употреба на наркотици и призиви към непълнолетни да се самоубият. Тогава Twitter заяви, че е "дълбоко загрижен от засилените опити за блокиране и ограничаване на публичния онлайн разговор".