Ремонтът и модернизацията на руски хеликоптери с цел последващото им прехвърляне в Украйна е "грубо нарушение на международните задължения от страна на България и Чехия". Това съобщиха в четвъртък от Федералната служба за военно-техническо сътрудничество (ФСВТС) на Русия, цитирана от контролираната от Кремъл информационна агенция ТАСС.
Службата заявява в позицията си, че "според информация, публикувана в медиите", държавните компании на България "Авионамс" и "Терем - Летец", както и чешката "Лом Прага" продължават да извършват "незаконна дейност".
Такава дейност според Руската федерация е ремонт и модернизация на бойни хеликоптери руско и съветско производство, включително с цел по-нататъшното им изпращане в Украйна.
"Споменатата дейност на България и Чехия е грубо нарушение на международните задължения и нанася значителна вреда на глобалната система за експортен контрол", заявиха от службата. Също така обърнаха внимание на факта, че руската страна не носела отговорност за безопасната експлоатация на хеликоптерите, обслужвани от тези компании без участието на руски производители и разработчици.
"Терем – Летец" е специализирана в ремонт на вертолети - Ми-17, Mи-8, Mи-14ПЛ/БТ, Mи-24В/Д/П, Ми-2 и Ка-26 и други. Заводът е под шапката на военното министерство.
"Авионамс" предлага услуги по ремонт и модернизация на хеликоптери Ми-8 и Ми-17 с военно и гражданско предназначение, хеликоптери Ми-24, както и на редица самолети от типовете Миг, Су и учебните Л39.
Припомняме, че през юли 2022 г. Русия обяви, че прекратява действието на сертификатите, издадени на три авиоремонтни предприятия - две в България и едно в Чехия. Става дума именно за българските "Терем - Летец" и "Авионамс", както и за чешката "Лом Прага".
"Редица страни членки на НАТО и ЕС продължават да осъществяват доставки на военна техника за режима в Киев, а също така планират да извършват ремонт на такава техника в своите предприятия. Като ответна мярка руската страна взе решение да прекрати действието на сертификатите, издадени на "Лом Прага", "Терем - Летец" и "Авионамс", посочи тогава говорителят на руското външно министерство Мария Захарова.
От думите ѝ излизаше, че с прекратяването на сертификатите се цели прекратяване на ремонти и поддръжка на техника, произведена от руски субекти. България обяви готовност да помогне на Украйна с ремонт на техника във военните заводи. По-късно през 2022 г. страната ни официално гласува за изпращане на оръжие за Украйна в защита срещу руската агресия.
ОЩЕ: Военният завод „Авионамс" не е получавал искане от Русия за спиране на лиценза