Русия е уверена, че скоро може да разреши проблема със замърсения руски петрол, който заплашва да запуши голям тръбопровод, обслужващ Европа, а опасните количества стигат чак до Германия, съобщават източници на Reuters.
Руският заместник-министър на енергетиката Павел Сорокин не даде точен срок, но Москва вече заяви, че ще изпомпва чист петрол до границата с Беларус от 29 април, опитвайки се да сложи край на кризата, която засегна втория по големина износител на суров петрол в света.
Сорокин проведе разговори по въпроса с представители на Беларус, Полша и Украйна в Минск. Беларус твърди, че проблемът е нанесъл загуби от 100 млн. долара, а според експерти алтернативните маршрути за доставки за рафинериите не могат да запълнят напълно тази празнина.
Полша, Германия, Украйна и Словакия вече спряха вноса на руски петрол по тръбопровода "Дружба". Преустановяването на тези доставки има допълнително въздействие върху мрежата.
Проблемът възникна миналата седмица, когато неизвестен руски производител замърси нефта с високи нива на органичен хлорид, използван за увеличаване на добива на петрол, който задължително трябва да бъде отделен преди транспортирането, тъй като може да унищожи рафиниращото оборудване.
Според руското министерство на енергетиката операторът на тръбопровода "Транснефт" и други руски компании имат план за смекчаване на последиците от замърсения нефт.
Руските власти заявиха, че замърсения петрол вече е изпомпан в хранилище в Русия, а днешните преговори ще се съсредоточат върху това как частично да се изтегли замърсеният петрол от тръбопровода "Дружба" през други страни.
От "Транснефт" твърдят, че замърсяването на газопровода "Дружба" е умишлено, като в него има инжектирано вещество. В Самара се провеждат разследващи действия за установяване на участие в замърсяването, става ясно от съобщение от компанията, цитирано от TACC.
Преустановяването на доставките прекъсва основния маршрут за снабдяване на полските рафинерии, собственост на полската PKN Orlen и Grupa Lotos, както и преработвателните мощности в Германия на Total, Shell, Eni и "Роснефт".
Някои рафинерии очертаха планове за алтернативни доставки, но анализаторите твърдят, че други маршрути не могат да покрият недостига.