Руският външен министър Сергей Лавров пристигна в Северна Корея. Двудневното посещение се очаква да постави основите за бъдещо посещение в страната, на президента Владимир Путин, според говорител на Кремъл.
Лавров пристигна в Пхенян от Пекин, където Путин приветства китайския президент Си Дзинпин като "стар приятел" по време на едно от редките си излизания в последно време пътувания в чужбина след като вече има издадена заповед за неговия арест от Трибунала в Хага.
Миналия месец лидерът на Северна Корея Ким Чен Ун посети Путин в първото си излизане зад граница след пандемията от Covid-19 и обяви двустранните връзки с Москва за „приоритет номер едно“ на своята страна.
Още: САЩ обвини Северна Корея, че доставя оръжия на Русия
A meeting between Kim Jong-un and Russian Foreign Minister Sergei Lavrov in North Korea.
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) October 20, 2023
Lavrov earlier said he wants to 'strengthen' ties between the countries, secure the Korean peninsula and is ready to resist the hegemonic aspirations of the US." pic.twitter.com/4ImAtSzDJT
Срещата на високо ниво разпали опасенията на Запада, че Северна Корея може да предостави на Москва оръжия за нейната проточила се война в Украйна. САЩ съобщиха, че доставките на оръжия вече са в ход и през последните седмици Северна Корея е доставила повече от 1000 контейнера с военно оборудване и боеприпаси на Русия. Оръжията се предоставят в замяна на руските технолии, каза говорителят на Белия дом по националната сигурност Джон Кърби.
Според американското разузнаване „товар от контейнери е бил изпратен по море от Северна Корея до Русия между 1 септември и 1 октомври“. След това товарът е бил превозен с железопътен транспорт до депо за боеприпаси на около 290 километра от украинската граница.
Кремъл заяви, че САЩ нямат доказателства, че се доставят оръжия. „Те съобщават това през цялото време, без да предоставят никакви доказателства“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред руските медии.
Базираните във Вашингтон анализатори Beyond Parallel миналата седмица отделно публикуваха сателитни изображения, показващи това, което те нарекоха "безпрецедентно". Натрупване на влаков трафик по границата на Русия със Северна Корея. Бурната активност "вероятно показва, че Северна Корея доставя оръжия и боеприпаси на Русия", се казва в доклада на групата.
Още: "Коалиция на санкционираните": Москва събира враговете на САЩ
Русия е увеличила производството на снаряди тази година до прогнозираните 2,5 милиона, но анализаторите предполагат, че това може да не задоволи нуждите й на бойното поле. Докато Северна Корея е масов производител на конвенционални оръжия и е известно, че разполага с големи запаси от военни материали от съветската епоха.
Укрепването на съюза между Русия и Северна Корея
И Русия, и Северна Корея се намират под международни санкции - Москва заради нахлуването й в Украйна, а Пхенян заради тестването на ядрени оръжия. По-рано руският министър Сергей Лавров заяви, че Москва ще развива равноправно стратегическо сътрудничество с КНДР, въпреки санкциите на Съвета за сигурност на ООН срещу Пхенян.
Затягането на техния съюз идва в момент, когато отношенията между двете Кореи са на историческо дъно. Северна Корея проведе рекордна поредица от оръжейни тестове тази година и наскоро закрепи статута си на ядрена държава в конституцията си.
Още: Лавров: Забраната за влизане на коли с руски номера в ЕС е нацизъм
Южна Корея от своя страна предприе мерки за укрепване на отношенията си в областта на сигурността с традиционния съюзник САЩ и влезе в ново тристранно споразумение, включващо и Япония.
И президентът на САЩ Джо Байдън, и южнокорейският му колега Юн Сук Йол заявиха, че всяко използване на ядрени оръжия от Пхенян би означавало „края“ на режима там.
Още: Лавров отхвърля мира: Привижда му се световен заговор срещу Москва