Трима румънски депутати са били мишена на хакерска група, за която се смята, че е подкрепяна от китайското правителство и която е събирала данни за правителства, политици и избиратели, съобщава румънската редакция на Радио Свободна Европа.
Още: САЩ и Великобритания обвиниха Китай в кибершпионаж
Пекин да даде обяснения
В началото на седмицата американски и британски правителствени служители повдигнаха обвинения, наложиха санкции и поискаха обяснения от Пекин във връзка с мащабна кампания за кибершпионаж, за която се твърди, че е засегнала милиони хора - включително законодатели, учени, журналисти и други, припомня БТА.
Още: Нова Зеландия обвини китайска банда за хакване на парламента
През последните два дни властите в САЩ, Великобритания и Нова Зеландия обвиниха подкрепяни от Китай хакери, че са се насочили към техни граждани или правителства, за да получат информация за избори, политици или бизнес, пише Свободна Европа. Повдигнати са обвинения на седем китайски хакери, които са обявени за международно издирване от ФБР.
Обвинителен акт
Според обвинителния акт на американското министерство на правосъдието сред политиците, които са станали обект на глобалната кампания за кибершпионаж, са трима от Румъния. Става дума за двама настоящи евродепутати - Каталин Теница (РЕПЕР) и Александру Мурару (Национално-либерална партия, НЛП), и един бивш евродепутат, който в момента е член на румънския парламент - Павел Попеску (НЛП).
Още: Великобритания обвини Китай в хакерска атака: Ето до какви данни са имали достъп
Смята се, че тримата румънски политици са станали жертва на шпионска кампания на група хакери, наречена „APT31“, срещу Интерпарламентарния алианс за Китай - международна група от парламентаристи, които се занимават с това как демократичните държави трябва да се отнасят към Китай.