Няколко хиляди души излязоха на демонстрация за девета поредна неделя в Румъния. Те не спират протестите срещу гигантски канадски проект за добив на злато и срещу американска компания за шистов газ. За поредна седмица протестиращите искат оставката на лявоцентристкото правителство, съобщава АФП.
В Букурещ около 2500 души извървяха пътя от Университетския площад до седалището на правителството, където скандираха "оставка". Те обвиняват изпълнителната власт, начело с премиера Виктор Понта, в "предателство към предизборните си обещания" и даване на зелена светлина за проучванията за шистов газ и спорна златна мина. Понта бе противник на проектите, но само докато бе в опозиция, допълва АФП.
Компанията "Рошия Монтана Голд Корпорейшън", в която канадската фирма "Габриел Рисорсис" има 80 процента участие, а румънската държава - 20 процента, предвижда да разработи най-голямата в Европа открита златна мина, като в процеса на извличане на златото ще се използва 12 хил. тона цианид годишно. Канадците имат намерение да инвестират 1,7 милиарда долара край и под селото Рошия Монтана за получаване на 300 тона злато и 1700 тона сребро в следващите 16 години.
Проектът предизвиква критиките на еколози и защитници на историческото наследство, защото ще бъдат унищожени римските мини и ще бъдат преместени стотици местни жители.
"Искаме туризъм, не цианиди", викаха демонстрантите и призоваваха правителството да помогне за определянето на мястото на бъдещия златодобив - Рошия Монтана – като част от световното наследство от ЮНЕСКО.
От 1 септември насам, когато законопроект за Рошия Монтана бе внесен в парламента, в Букурещ и редица други градове се организират протести срещу плановете за разработване на мината. Протестни шествия бяха проведени и в Клуж. Около 500 души излязоха в окръга, където е село Рошия Монтана.
Демонстрантите се обявяват и срещу проектите за добив на шистов газ от американската компания "Шеврон" (Chevron) на североизток. "Шеврон" на 18 октомври изтегли техниката си от района на румънското село Пунгещи, окръг Васлуй, след масовите протести в страната срещу добива на шистов газ, но според местните жители това е само временна маневра. Американският петролен гигант има разрешение за проучвателно сондиране и в румънската акватория на Черно море, и непосредствено до българската граница от румънска страна.
Защитниците на проектите посочват предимствата, които дават разработките - нови работни места и доходи за държавата от добитото злато. Според анализатори добивът на злато ще бъде изгоден само ако се запази висока цената на благородния метал.
Румънци не се отказват от протестите срещу "Шеврон"
28 октомври 2013, 08:16 часа • 17196 прочитания
Евгения Чаушева
Отговорен редактор