Ирландският парламент прие законопроекта за легализиране на абортите, седем месеца след историческия референдум, на който ирландците гласуваха против забраната за аборт в Конституцията, предаде БГНЕС.
Новото законодателство позволява аборт да се извършва до 12 седмици от началото на бременността - или в условия, при които съществува риск за живота или сериозна вреда за здравето на бременната жена. Това би позволило и прекратяване на случаите на аномалия на плода, която може да доведе до смърт на фетуса преди или в рамките на 28 дни след раждането.
"Исторически момент за ирландските жени, благодарение на всички, които подкрепиха закона", каза премиерът Лео Варадкар, който подкрепи референдума през май, на който 66% гласуваха да бъде отменена конституционната забрана на абортите.
Около 170 000 ирландски жени са били принудени да пътуват до съседна Великобритания, за да направят аборти от 1980 г. насам.
Ирландия е преобладаващо католическа страна, но влиянието на Църквата е намаляло през последните години. Промяната означава, че сега Малта е единствената страна от Европейския съюз, която напълно забранява абортите.
"Преди по-малко от 200 дена вие, ирландците, гласувахте да отмените закона, забраняващ абортите, за да можем да се грижим за жените със състрадание. Днес приехме закона, за да направим това реалност. Гласуване за прекратяване на самотните пътувания, прекратяване на стигмата и подкрепа на избора на жените в нашата страна", каза министърът на здравеопазването Саймън Харис в Twitter, след като законопроектът мина.
Единствената стъпка, оставаща в законодателния процес, е церемониалното подписване на законопроект от президента Майкъл Хигинс.