Бурите и наводненията в Европа са принудили рекордните 126 000 души да напуснат домовете си миналата година, разкрива нов доклад.
Центърът за наблюдение на вътрешното разселване (IDMC) заяви, че наводненията са предизвикали рекордните 120 000 премествания, докато 5 големи бури са разселили 6 200 души в 9 държави, „удвоявайки средногодишната стойност за последното десетилетие“.
Годишният доклад на IDMC също разкрива, че в световен мащаб има 40,5 милиона нови премествания, предизвикани от бедствия и насилие през 2020 г. Това е най-високата годишна цифра, отчетена за едно десетилетие, съобщава Евронюз.
За втора поредна година бедствията и екстремните метеорологични условия са разселили три пъти повече хора, отколкото войните и конфликтите през 2020 г. по целия свят.
През януари бурята Глория доведе до изселване на над 2200 души в югозападна и източна Испания. Еквивалент на дъжд от четири до пет месеца падна за 72 часа във Франция, а 14 души загинаха в Испания поради силното наводнение. Във Великобритания февруари 2020 г. е бил най-топлият и петият най-влажен в историята, което предизвика проливни дъждове, разселили около 1100 души.
През лятото продължиха интензивни наводнения в цяла Европа и Централна Азия, а по-високите температури увеличиха риска от пожари, които принудиха 23 000 души да напуснат домовете си в Испания, Гърция и Франция.
Украйна беше засегната от горски пожари в края на септември, което предизвика около 1000 евакуации, а през април, близо до зоната за отчуждаване на Чернобил, предизвика около 200 премествания поради увеличаването на нивата на радиация.
В световен мащаб конфликтите и насилието представляват 9,8 милиона премествания, докато свързаните с времето бедствия причиняват 30 милиона - което представлява 98% от всички премествания при бедствия.
„Интензивните сезони на циклони в Америка, Южна Азия и Източна Азия и Тихия океан, както и удължените дъждовни сезони в Близкия изток и Африка на юг от Сахара изселиха от домовете им милиони хора“, се казва в доклада.
Геофизични бедствия, като земетресения и вулканични изригвания, са изместили общо 655 000.
Именно в страните, които са най-силно засегнати от бедствия, се разработват най-модерните планове за защита на разселените хора. Примери за това са Бангладеш, Гана, Перу и Фиджи. Бангладеш има много обширна политическа рамка на национално ниво, която обхваща въпроса за вътрешното разселване, свързано с бедствия и климатични промени. Гана е включила вътрешното разселване в националната си политика за изменение на климата. В Перу има закон, който се занимава с изменението на климата и който също признава риска от вътрешно разселване. Фиджи е възприел този въпрос като екзистенциална заплаха за съществуването на страната и активно обмисля как да премести жителите от бреговете.
Като цяло заключенията са, че бедствията се превръщат в основния механизъм за разселване.