Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Разследват висши служители на ЕС за смъртта на мигранти в Средиземно море

03 юни 2019, 18:38 часа • 3421 прочитания

Представители на ЕС и държави-членки ще бъдат разследвани за престъпления срещу човечеството в случаите на удавяне на хиляди мигранти в Средиземно море, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.

Парижки адвокати представиха на Международния наказателен съд подробен файл от 245 страници, който е бил предаден на кабинета на главния прокурор Фату Бенсуда.

Информацията предоставя "достатъчно доказателства, че ЕС и официални лица на държавите-членки са ангажирани с престъпления срещу човечеството, извършени съобразно миграционните политики на ЕС в Средиземноморието и Либия", казаха те.

Повече от 12 000 души са загинали от 2014 г. насам, опитвайки се да избягат от Либия в Европа по време на това, което агенцията на ООН за бежанците нарича "най-смъртоносния морски преход в света".

Адвокатите твърдят, че за да запази границите на Европа безопасни, ЕС прибягва до "основана на идеи за възпиране миграционна политика, вследствие на която се жертват животи на мигранти в беда в морето".

Единствената цел е да се "разубедят други в подобна ситуация да търсят безопасно убежище в Европа", заявиха те при подаването на документите.

Когато политиката се провали поради спасителна работа от страна на НПО, ЕС приема втора стратегия, като използва либийската брегова охрана, за да прихване и изпрати имигрантите обратно в съоръжения за концентрационни лагери в Либия, заявяват още адвокатите.

"Има ясни доказателства, за да можем да обвиним тези хора във военни престъпления, престъпления срещу човечеството и за доброволно финансиране от страна на ЕС на тези лица", каза адвокат Хуан Бранко пред АФП. "Вместо незабавно спасяване и привеждане на цивилното население в безопасност, ЕС е улеснил смъртта на хиляди хора от удавяне, преди да въведе цялостна система за принудително депортиране в центрове за задържане като концентрационни лагери", заяви Бранко.

Не е ясно обаче как службата на Бенсуда ще отретира документите, изготвени от Бранко, бивш юрист на МНС, и Омер Шатц, преподавател по международно право в Университета за науки в Париж.

Документите се отнасят до "служители и агенти на ЕС и държавите-членки", но също така споменават държави като Франция, Германия и Италия, всяка от които е държава-членка на МНС.

"Настоящият случай предоставя доказателства за замесени граждани на мощни държави, действащи съгласувано като част от наднационална структура, Европейския съюз," твърдят адвокатите.

Създаден през 2002 г., за да разглежда най-тежките престъпления в света, МНС получава стотици искания за разследване всяка година.

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес