Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

„Пърформансът“ на руските военни в Харковска област и идва ли второто настъпление срещу Киев: Военен анализатор

18 май 2024, 14:40 часа • 42796 прочитания

На фона на "пърформанса", който ни показаха руските сили в Харковска област (сухопътното им настъпление от последните дни - бел.ред.) се възроди и темата за "предстояща втора офанзива срещу Киев", пише в телеграм канала си Александър Коваленко, военен анализатор от групата "Информационна съпротива" и водещ експерт в Украинския център за изследване на сигурността. Има ли място за сериозни притеснения? Ето какво смята той:

Новата вълна от паника възникна веднага след като „Беларуски Гаюн“ (OSINT мониторингов инфомационен канал, който проследява военната активност на руските и беларуските войски - бел.ред.) написа, че "Беларуските железници" се готвят да прехвърлят военни сили и техника в Украйна. Паникьорите мигновено започнаха да тръбят, че Лукашенко се е поддал и е предал армията си на Путин, пише Коваленко.

Положението на границата с Беларус

Още: Хиляди военни ще участват в парада по случай Деня на независимостта на Беларус

Как стоят нещата на украинско-беларуската граница и готови ли са руснаците за повторен опит за нахлуване от тази посока? Анализаторът разяснява на база своите данни:

"В граничната зона от страна на Беларус концентрацията на сили и средства е следната:

  • 38-ма специална въздушнодесантна бригада в околностите на село Ужово и град Пинск, Брестка област;
  • 5-та отделна бригада при град Иваново, Брестка област, и при село Приболовичи, Гомелска област;
  • 317-и пехотен батальон от 103-та въздушнодесантна бригада – при селата Лелчици, Брагин и Зябровка-2 в Гомелска област;
  • 336-та реактивна артилерийска бригада при Зябровка (Гомелска област, там има и военно летище - бел.ред.);
  • 51-ва бригада в град Гомел.

Общият брой военнослужещи там не надвишава 1 800 души.

Още: Полша укрепва оградата по границата с Беларус

Руският контингент е представен от оператори и технически персонал на системите за противовъздушна отбрана, електронните системи за заглушаване и на авиационните компоненти. Също така на територията на Беларус има около 400 наемници от ЧВК "Вагнер", които участват в обучението на беларуските военни."

Боеспособната част на беларуската армия

Ето какви данни предоставя експертът:


"Общата численост на боеспособната част на беларуската армия не надхвърля 15 000 души. Това, заедно с броя на руския контингент в сегашния му вид, не позволяват в краткосрочна и средносрочна перспектива да се сформира ударна група за пробив на граничните и отбранителните линии на северния плацдарм. За да се формира такава групировка, ако, разбира се, целта е атака срещу Киев, ще се изискват поне няколко месеца прехвърляне на сили и средства, което е невъзможно да се осъществи и което в момента не се наблюдава.

Още: Беларус строи военна база до границата с Украйна: Тук ли ще се съхраняват руските ядрени оръжия?

Освен това Русия в момента не разполага със свободен ресурс за формиране на ударна група за нов поход срещу Киев. Точно заради липсата на достатъчно сили руснаците закъсаха при Вовчанск и Липци, поради което настъплението им към Купянск се забавя."

Въпреки това той признава, че изнесените данни не омаловажават опасността от диверсии и терористични действия в граничната зона. Но добавя, че това "е неизгодно за самия Лукашенко, тъй като може да завърши напълно непредвидимо за неговия режим".

Беларуска пропаганда: Опозицията готвела преврат и вкарване на натовски войски

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес