Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Путин обсъдил с Тръмп Украйна, Сирия, киберсигурността и борбата с тероризма

07 юли 2017, 20:30 часа • 7679 прочитания

Руският президент Владимир Путин заяви, че е обсъдил с американския си колега Доналд Тръмп въпроси, свързани със ситуацията в Украйна, войната в Сирия, борбата с тероризма, киберпрестъпленията и киберсигурността.

„Имах много продължителна беседа с президента на САЩ. Натрупаха се много въпроси – и Украйна, и Сирия, и други проблеми, някои двустранни въпроси. Отново се върнахме към въпросите на борбата с тероризма, киберсигурността“, отбеляза Путин, цитиран от ТАСС, по време на срещата си с министър-председателя на Япония Шиндзо Абе в рамките на форума на Г-20 в Хамбург.

Путин се извини на премиера на Япония, тъй като Шиндзо Абе се наложи да чака руския държавен глава около час. "И аз и от името на президента на САЩ се извиняваме", каза стопанинът на Кремъл.

Срещата продължи 2 часа и 15 минути, а бе планирана за максимум 1 час от руската страна и 30 минути от американската.

В началото на срещата руският президент Владимир Путин заяви, че смята за важна личната среща с президента на САЩ Доналд Тръмп.

"Уважаеми господин президент, с Вас няколко пъти говорихме по телефона за много важни въпроси от двустранния дневен ред и международния“, обърна се Путин към Тръмп. Но според руския лидер „телефонните разговори, разбира се, че никога не са достатъчни, ако искаме да разрешаваме острите въпроси от двустранния дневен ред и най-важните, остри въпроси от международния дневен ред", за това са необходими лични срещи. „Надявам се, че нашата среща, както казахте Вие, ще даде положителен резултат“, заяви още Путин.

Откривайки срещата, Доналд Тръмп заяви: „Много се радвам да се срещна с Вас, ние вече обсъждахме редица въпроси. И аз с нетърпение очаквам тази възможност, това ще бъде позитивно, както за Русия и САЩ, така и за всички, които са съпричастни“, каза той, припомня още БГНЕС.

Дългоочакваната и следената от цял свят среща между двамата се проведе в зала 14 на Конгресния център в Хамбург, където продължаваше срещата на Г-20. Тя започна с малко закъснение. Символичен домакин бе Тръмп. В нея от руска страна участваше външният министър Сергей Лавров, а от американска държавният секретар Рекс Тилърсън. Присъстваха и двама преводачи. Журналистите бяха допуснати за първите две минути от срещата.

Докато Тръмп и Путин преговаряха, останалите участници във форума разискваха климатичните проблеми. Доналд Тръмп и Владимир Путин отказаха да отговарят на въпросите, подвиквани от журналистите, допуснати за първите две минути от срещата в Хамбург.

В зала 14, където се проведа срещата, влязоха малко повече от 30 журналисти. След кратките изявления, двамата президенти дадоха да се разбере, че е приключила откритата за медиите част от срещата. Журналистите се надвикваха в задаването на въпроси. Путин и Тръмп не реагираха и продължиха да разговарят тихо. Те не откликнаха и на молбата да си стиснат ръцете за снимка. Такива снимки все пак се появиха, най-вероятно те са били направени от официалните фотографи на двете странили или от фотограф на страната домакин Германия.

По-рано стана ясно, че САЩ и Русия са постигнали споразумение за примирие в югозападната част на Сирия, писа вестник Washington Examiner. Това съобщиха трима американски служители, след срещата на Тръмп с Путин.

Споразумението ще постави началото на едно ново ниво на американско участие при разрешаването на сирийската гражданска война. Към момента няма подробна информация за сделката и как тя ще бъде прилагана. Но се очаква примирието да започне в неделя по обяд, уточниха служителите, пожелали да запазят анонимността си. Йордания и Израел също участват в споразумението, допълниха източниците, отбелязва още "Фокус".

Тази сделка не е свързана с установяването на „зони на деескалация“, които трябва да бъдат създадени във връзка с постигнатото по-рано тази година споразумение между Русия, Турция и Иран.

Actualno.com припомня, че днес започна двудневната среща на лидерите от Г-20, която ще се фокусира върху търговията, тероризма, климатичните промени, заетостта и развитието, миграцията и бежанските потоци. Темата на германското председателство на Г-20 е „Изграждане на един взаимосвързан свят“.

ЕС ще се представлява на срещата на върха от председателите на Европейския съвет и на Европейската комисия.

Протестиращи срещу форума обаче вдигнаха на крак властите, които се наложи да използват водни оръдия срещу демонстрантите. Самият Хамбург е бастион на леви радикали и полицията от дълго време се подготвя за изблици на насилие по време на срещата.

Г-20 включва 19 държави плюс ЕС. Членовете на Г-20 произвеждат над 80% от световния брутен вътрешен продукт (БВП) и представляват почти две трети от световното население.

Първата среща на върха на Г-20 е организирана през 2008 г. по време на световната финансова криза с цел активизиране на международното икономическо сътрудничество. Оттогава членовете на Г-20 провеждат срещи всяка година, за да обсъждат широк кръг от въпроси, свързани с икономическото и финансовото сътрудничество.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес