Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Провал: Управляващите в Грузия не събраха гласове за импийчмънт на президента

18 октомври 2023, 17:30 часа • 1937 прочитания

Импийчмънт на грузинския президент Саломе Зурабишвили заради посещенията ѝ в страни от Европейския съюз няма да има. Предложението на управляващата партия "Грузинска мечта" не успя да събере достатъчно гласове в парламента, за да отстрани държавния глава от поста.

За импийчмънт на Зурабишвили бяха необходими поне 100 гласа в 150-членния законодателен орган, но само 86 депутати подкрепиха предложението за отстраняването ѝ от длъжност.

Защо се стигна до процедурата?

В понеделник Конституционният съд на Грузия установи, че Зурабишвили е нарушила закона заради пътуванията си в чужбина и в частност - в страни от Европейския съюз. Това даде "зелена светлина" за процедура по импийчмънт срещу 71-годишния държавен глава.

Още: Решено: Започва процедура по импийчмънт срещу грузинския президент заради пътувания в ЕС

"Грузинска мечта", която е обвинявана в проруски позиции и в колебания дали Тбилиси да се присъедини към ЕС и НАТО, обяви още преди това, че ще започне процедура по импийчмънт на президента. Причината - нейни посещения в ЕС против волята на правителството.

Снимка: Getty Images

На 31 август Саломе Зурабишвили замина на работно посещение в Германия. Ден преди това стана известно, че тази визита и още девет чуждестранни пътувания не са били одобрени от администрацията на кабинета. Председателят на управляващата партия Иракли Кобахидзе заяви, че Зурабишвили е нарушила Конституцията.

Още: Майдан по грузински: Местните спецслужби се подсигуряват

Зурабишвили: Обиждате евролидерите

Днес тя се защити, като заяви по време на дебатите в парламента, че "не е нарушила нито същността, нито духа на Конституцията", предаде радио "Свободна Европа".

"С този процес на импийчмънт вие обиждате не само мен, но и европейските лидери. Тласкате страната към изолация", каза тя.

Иракли Кобахидзе обвини Зурабишвили, че работи "срещу жизнените интереси на страната", и заяви, че тя "не заслужава" да бъде президент. Той я призова да подаде оставка независимо от резултата от гласуването. Само че президентът отказа да се оттегли и нарече предложението на партията да я отстрани "опит да се убие европейското бъдеще и демокрацията на Грузия".

"Държава, в която вече не съществува баланс между различните клонове на властта, не може да се нарече демокрация", заяви тя по-рано тази седмица в телевизионно обръщение.

Още: Грузинското правителство заведе дело срещу президента на страната: Узурпирала ли е властта?

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес