Един от всеки трима украински бежанци в Европейския съюз в крайна сметка иска да се завърне у дома. В същото време подобен дял от тях биха искали да останат в приемащите ги страни, според ново проучване, публикувано на 28 февруари от Агенцията на ЕС за основните права (FRA).
Онлайн допитването е проведено между август и септември 2022 г., като в него са участвали 14 685 украински бежанци. Участниците понастоящем живеят в десет държави от ЕС - България, Чехия, Естония, Германия, Унгария, Италия, Полша, Румъния, Словакия и Испания.
Според проучването само една трета от анкетираните имат платена работа, а 79% заявяват, че са изправени пред финансови предизвикателства.
По-малко от половината от респондентите, които са учили преди да избягат от Украйна, са продължили обучението си в приемащата държава, пише FRA.
Езикът е една от основните пречки за намиране на работа или продължаване на образованието. Една четвърт от украинските бежанци казват, че не говорят езика на страната, в която живеят в момента, а 41% - че го говорят, но зле.
Макар че почти половината от анкетираните са заявили, че се чувстват потиснати и депресирани, 61% от анкетираните се чувстват оптимисти за бъдещето след пристигането си в приемащата страна.
По данни на Агенцията на ООН за бежанците от началото на тоталната война на Русия срещу Украйна повече от 8 милиона украински бежанци са заминали за друга европейска държава, а около 4,8 милиона са подали молба за временна закрила в някоя от страните от ЕС.
Директорът на FRA Майкъл О'Флахърти заяви, че схемата за временна закрила, която Европейският съюз стартира миналата година в отговор на вълната от украински бежанци, е "замислена като краткосрочно решение", докато ЕС "бързо се приближава към състояние на дългосрочна извънредна ситуация".
"Това налага намирането на трайни решения за социално-икономическа интеграция на поне част от хората, разселени от войната", гласи изказването му в доклада от проучването.
ОЩЕ: Около 1,1 млн. бежанци от Украйна са влезли в у нас за година, около 50 000 са останали